Prywatne prowadzenie ciąży – czy każdy może sobie na nie pozwolić?

Badania w ciąży - czy cena za badania ma znaczenie, Ile zapłacisz za badania w ciąży, Badania w ciąży - jakie zrobić w poszczególnym trymestrze ciąży i jakie są ich ceny, Badania w ciąży - jakie są obowiązkowe i ile kosztują

Gdy dowiadujesz się o tym, że zostaniesz mamą w Twojej głowie pojawia się zapewne wiele nurtujących pytań. Przed Tobą bardzo ważna decyzja – wybór lekarza ginekologa. W Polsce mamy możliwość odbywania takich wizyt nieodpłatnie, w ramach świadczeń NFZ. Jakość tych usług pozostawia niekiedy wiele do życzenia ponadto trzeba czasem długo czekać na wolny termin. W ciąży chcemy mieć zapewnioną stałą opiekę w nagłych przypadkach dlatego wiele współczesnych kobiet decyduje się na wizyty prywatne. Zastanawiasz się pewnie wtedy jak wysokie są koszty takiego prowadzenia ciąży, w końcu czeka Cię dziewięć miesięcy regularnych wizyt. Warto postarać się o dobór jak najlepszego gabinetu. Czy najlepszy zawsze oznacza najdroższy? Dowiesz się o tym w poniższym artykule.

Badania w ciąży – czy cena za badania ma znaczenie?
Ile zapłacisz za badania w ciąży?
Badania w ciąży – jakie zrobić w poszczególnym trymestrze ciąży i jakie są ich ceny?
Badania w ciąży – jakie są obowiązkowe i ile kosztują?

Badania w ciąży – czy cena za badanie ma znaczenie?

O tym, że wysoka cena badania w ciąży nie zawsze idzie w parze w jakością nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Można wydać niemałą kwotę i wcale nie być zadowolonym z przebiegu wizyty. Kobieta w ciąży chce odczuwać przede wszystkim komfort, a priorytetem jest dla niej znalezienie lekarza godnego zaufania. To, że dany ginekolog posiada wysoki cennik nie oznacza zaraz, że spełni idealnie Jej oczekiwania. Warto na początku pokusić się o kogoś nieco tańszego. Lepiej miło się zdziwić niż rozczarować, a przy okazji zaoszczędzić. Pomocne mogą okazać się także opinie znalezione w internecie. Kobiety chętnie dzielą się tam swoimi doświadczeniami, a jednym z kryteriów ich zdania jest właśnie stosunek jakości wizyty do ceny.

Ile zapłacisz za badania w ciąży?

Większość prywatnych gabinetów ginekologicznych ma na swojej stronie cenniki usług. Można więc w łatwy sposób przeliczyć kwotę jaką trzeba będzie przeznaczyć na ten cel przez cały okres ciąży. Musimy mieć na uwadze, że w pierwszych dwóch trymestrach ciąży konieczne będzie odbycie minimum jednej wizyty w miesiącu, później częstotliwość ta zwiększa się w zależności od potrzeb.

Badania w ciąży – jakie zrobić w poszczególnym trymestrze ciąży i jakie są ich ceny?

Początek ciąży wiąże się ze zwiększoną ilością badań. Lekarz chce ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Musimy mieć świadomość, że przeciętna kwota każdej konsultacji to około 100-150 zł. Warto więc zadbać o to aby lekarz zlecił jak najwięcej niezbędnych badań na jednej wizycie. Swoje pierwsze kroki pokierujesz zapewne do laboratorium w celu odbycia badań krwi i moczu. Ich koszt nie jest duży – około 30-40 zł. Już na pierwszej wizycie odbędzie się ulubione badanie większości kobiet – USG. Niektóre gabinety mają wliczoną tę usługę w koszt wizyty, inne pobierają dodatkową opłatę w wysokości 100-150 zł. Konieczność jego powtórzenia wystąpi później jeszcze około trzykrotnie. Niezbędne jest także wykonanie cytologii – ok. 50 zł., W drugim trymestrze czeka Cię USG połówkowe oraz badanie wykluczające cukrzycę ciążową które możesz wykonać w każdym laboratorium. Trzeci trymestr to czas wzmożonych wizyt. Możesz spodziewać się badania KTG. Wielu rodziców decyduje się także na pamiątkowe utrwalenie obrazu z brzucha na płycie DVD. Wiąże się to z wydatkiem rzędu 200-300 zł.

Badania w ciąży – jakie są obowiązkowe i ile kosztują?

Do obowiązkowych badań zalicza się cytologię, co najmniej trzykrotne USG, badania laboratoryjne (krew, mocz) oraz KTG. Większość tych badań można zrealizować w gabinecie podczas standardowej wizyty – około 150 zł. Niektóre gabinety oferują pakiety prowadzenia ciąży, dzięki którym możliwe jest zaoszczędzenie sporej sumy.

Oceń

Data publikacji: 22/10/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.