Plastry antykoncepcyjne – jedna z metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą

Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród kobiet, ponieważ stanowią doskonałą alternatywę dla innych metod zabezpieczeń. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zapominają zażywać regularnie pigułki, a nie chcą używać prezerwatyw. W tym artykule omówimy działanie plastrów, ich skuteczność oraz wady.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Działanie obu hormonów powoduje zablokowanie owulacji, zagęszcza śluz by utrudnić plemnikom dotarcie do pęcherzyka owulacyjnego, a dodatkowo zmieniają strukturę błony śluzowej macicy – a to z kolei uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka. Plastry zabezpieczają przed ciąża, ale warto pamiętać, że nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

Hormony uwalniają się stopniowo, dzięki temu ich poziom we krwi jest zawsze stały, a to z kolei eliminuje wahania nastrojów, wagi oraz innych kobiecych dolegliwości. Większość kobiet stosujących plastry antykoncepcyjne przyznaje, że czuje się o wiele lepiej w porównaniu z tabletkami antykoncepcyjnymi. Przy prawidłowym stosowaniu plastrów mają one wysoką skuteczność, bo wynosi ona ponad 99%.

 

Skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych

 

Jak każdy lek, plastry antykoncepcyjne również mogą powodować skutki uboczne i wywoływać gorsze samopoczucie. Jest to jednak bardzo wygodna metoda antykoncepcji, ale należy sprawdzać, czy plaster dobrze przylega do ciała. Podczas wysiłku fizycznego, kąpieli czy nawet w wyniku pocenia się plaster może się odkleić. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej przykleić nowy plaster.

 

Plastry antykoncepcyjne to nowoczesne rozwiązanie farmakologiczne, zapobiegające nieplanowanej ciąży. Niesie też za sobą inne pozytywne zalety dla zdrowia – reguluje cykl. Pamiętaj, że decyzję w sprawie antykoncepcji powinnaś przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym. Na podstawie badania i przeprowadzonego wywiadu wybierze najlepszą dla Twojego organizmu metodę antykoncepcji.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2024, Data aktualizacji: 10/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *