Nadmiar ferrytyny – co może oznaczać dla organizmu?

nadmiar ferrytyny

Magazynem żelaza w organizmie w bezpiecznej formie jest ferrytyna, która w przypadku czasowego niedoboru tego pierwiastka uwalnia zmagazynowane ilości, aby utrzymać prawidłowe funkcje. Jest ona białkiem, znajdującym się głównie w wątrobie. Niedobór powoduje przede wszystkim anemię (niedokrwistość), natomiast nadmiar ferrytyny może prowadzić do niekontrolowanego magazynowania żelaza, przez co staje się on toksyczny dla organizmu.

Nadmiar ferrytyny – kiedy należy się niepokoić?

Powodów nadmiaru ferrytyny może być wiele. Ze względu na to, że ferrytyna jest białkiem tzw. ostrej fazy, bierze ono udział w reakcjach obronnych organizmu, a zbyt wysoki poziom może świadczyć o stanach zapalnych, chorobach wątroby i metabolicznych. Jedną z chorób metabolicznych jest bardzo poważna i dość częsta choroba genetycznahemochromatoza.

Ciekawy artykuł: Wczesna menopauza może być spowodowana hemochromatozą

Prawidłowe wskaźniki poziomu ferrytyny

Poziom ferrytyny różni się u kobiet i mężczyzn i zależny jest też od wieku. U zdrowych mężczyzn to 20-200 ug/L, natomiast u zdrowych kobiet jest on niższy ze względu na comiesięczne krwawienia i wynosi 15-150 ug/L. Z tych względów kobiety powinny stale kontrolować poziom zmagazynowanego żelaza – szczególnie po okresie menopauzy, kiedy miesiączki zanikają. W tym okresie życia poziom żelaza może nagle wzrosnąć, ujawniając genetyczną skłonność do przeciążenia żelazem – hemochromatozę.

Przeczytaj też:  Zmęczenie i osłabienie – przyczyną może być hemochromatoza

Leczenie nadmiaru ferrytryny

Skuteczną i naturalną metodą leczenie nadmiaru ferrytyny są upusty krwi. Należy je stosować, kiedy poziom tego białka przekracza pułap 1000 ug/L. Upust krwi wykonuje się aż do uzyskania wyniku ferrytyny na poziomie 50 ug/L. W przypadku przekroczenia poziomu 1000 ug/L oraz zdiagnozowanej hemochromatozy należy wykonać biopsję wątroby w celu ustalenia czy doszło do zwłóknień, bądź jej marskości, a także dokładniej ocenić stan tego narządu i upewnić się czy występują już złogi żelaza. Dodatkowo powinno się wykonać badania DNA wśród członków najbliższej rodziny.

Oceń

Data publikacji: 30/07/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *