Magazynem żelaza w organizmie w bezpiecznej formie jest ferrytyna, która w przypadku czasowego niedoboru tego pierwiastka uwalnia zmagazynowane ilości, aby utrzymać prawidłowe funkcje. Jest ona białkiem, znajdującym się głównie w wątrobie. Niedobór powoduje przede wszystkim anemię (niedokrwistość), natomiast nadmiar ferrytyny może prowadzić do niekontrolowanego magazynowania żelaza, przez co staje się on toksyczny dla organizmu.
Powodów nadmiaru ferrytyny może być wiele. Ze względu na to, że ferrytyna jest białkiem tzw. ostrej fazy, bierze ono udział w reakcjach obronnych organizmu, a zbyt wysoki poziom może świadczyć o stanach zapalnych, chorobach wątroby i metabolicznych. Jedną z chorób metabolicznych jest bardzo poważna i dość częsta choroba genetyczna – hemochromatoza.
Ciekawy artykuł: Wczesna menopauza może być spowodowana hemochromatozą
Poziom ferrytyny różni się u kobiet i mężczyzn i zależny jest też od wieku. U zdrowych mężczyzn to 20-200 ug/L, natomiast u zdrowych kobiet jest on niższy ze względu na comiesięczne krwawienia i wynosi 15-150 ug/L. Z tych względów kobiety powinny stale kontrolować poziom zmagazynowanego żelaza – szczególnie po okresie menopauzy, kiedy miesiączki zanikają. W tym okresie życia poziom żelaza może nagle wzrosnąć, ujawniając genetyczną skłonność do przeciążenia żelazem – hemochromatozę.
Przeczytaj też: Zmęczenie i osłabienie – przyczyną może być hemochromatoza
Skuteczną i naturalną metodą leczenie nadmiaru ferrytyny są upusty krwi. Należy je stosować, kiedy poziom tego białka przekracza pułap 1000 ug/L. Upust krwi wykonuje się aż do uzyskania wyniku ferrytyny na poziomie 50 ug/L. W przypadku przekroczenia poziomu 1000 ug/L oraz zdiagnozowanej hemochromatozy należy wykonać biopsję wątroby w celu ustalenia czy doszło do zwłóknień, bądź jej marskości, a także dokładniej ocenić stan tego narządu i upewnić się czy występują już złogi żelaza. Dodatkowo powinno się wykonać badania DNA wśród członków najbliższej rodziny.
Data publikacji: 30/07/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021
Dodaj komentarz