Na czym dokładnie polegają badania wolnego płodowego DNA

Co to jest badanie wolnego płodowego DNA

Badania wolnego płodowego DNA to nowoczesna diagnostyka prenatalna, która nie ma sobie równych pod względem bezpieczeństwa oraz skuteczności. Nie brakuje par, które decydują się na wykonanie analizy i poznanie stanu zdrowia dziecka. Badanie można wykonać w specjalistycznych laboratoriach genetycznych, które posiadają analizy DNA w swojej ofercie. Najlepszym wyborem są autoryzowane placówki.

Co to jest badanie wolnego płodowego DNA?
Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA?
Jak wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?
Czy warto zdecydować się na badanie wolnego płodowego DNA?

Co to jest badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA to inaczej badanie NIPT – jest to grono nieinwazyjnych badań prenatalnych, które nieco różnią się między sobą zakresem. Do badań wystarcza próbka krwi żylnej pobranej od ciężarnej, z której wyodrębnia się materiał genetyczny dziecka, czyli cffDNA. Jest on poddawany analizie w kierunku ewentualnych zaburzeń genetycznych, a czas oczekiwania na wynik to około 10 dni roboczych.

Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA polega na analizie cffDNA, które wyodrębnia się wyłącznie z krwi matki. Dzięki temu badanie jest nieinwazyjne, a jednocześnie wyjątkowo skuteczne. Jego zaletą jest możliwość wczesnego sprawdzenia stanu zdrowia dziecka, ponieważ odpowiedni poziom frakcji płodowej w krwi ciężarnej pojawia się już w 10 tygodniu ciąży.

Jak wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA przypomina zwykłe badania laboratoryjne – ciężarna powinna umówić się na pobranie próbki w placówce laboratorium lub w domu. Następnie próbka trafia do analizy w laboratorium genetycznym, a ciężarnej pozostaje tylko oczekiwać na wynik. W cenie badania zawarta jest konsultacja z lekarzem genetykiem oraz w przypadku NIFTY PRO – ubezpieczenie wyniku.

Czy warto zdecydować się na badanie wolnego płodowego DNA?

Warto zdecydować się na badania NIPT nawet w przypadku ciąży rozwijającej się prawidłowo. Zaburzenia genetyczne są dziedziczne, a rodzice dziecka wcale nie muszą wiedzieć o tym, że są nosicielami mutacji. U dziecka mutacja może prowadzić do rozwoju choroby genetycznej, a wiele z nich można wykryć już od 10 tygodnia ciąży. Nie ma innych, równie skutecznych badań co testy NIPT, dlatego są polecane dla każdej pary.

Oceń

Data publikacji: 25/05/2022, Data aktualizacji: 22/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *