Mutacja czynnika V Leiden – kiedy warto zbadać?

Mutacja czynnika V Leiden zwiększa ryzyko zakrzepicy i jej powikłań (m.in. udaru), a także poronienia i innych powikłań ciążowych. Kiedy warto się przebadać i jak wygląda takie badanie? Sprawdź i zadbaj o swoje zdrowie.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – gdy w rodzinie wystąpiła zakrzepica

Mutacja czynnika V Leiden jest dziedziczna, więc może zostać przekazana potomstwu. Jeśli w rodzinie pojawiły się już epizody zakrzepowo-zatorowe, zawał, zator, udar mózgu czy inna choroba układu krążenia – warto też przebadać siebie i sprawdzić obciążenie genetyczne mutacją.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – gdy jesteś osobą narażoną na dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy

Czyli na przykład ciążę, połóg, palenie papierosów, otyłość, długie unieruchomienie, stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej… Te wszystkie czynniki, w połączeniu z mutacją czynnika V Leiden, jeszcze bardziej zwiększają ryzyko zakrzepicy i jej powikłań.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – gdy planujesz ciążę lub jesteś po poronieniu

Trombofilia wrodzona może przyczyniać się do poronień i problemów w ciąży, dlatego wiele kobiet po stracie bada mutację czynnika V Leiden. Duża liczba robi to jeszcze na etapie planowania ciąży, żeby jak najlepiej się do niej przygotować.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – jak wygląda?

To badanie genetyczne, które zwykle wykonuje się na podstawie wymazu z policzka. Inne wady w genach związane z trombofilią wrodzoną (genetyczną tendencją do nadkrzepliwości krwi) to m.in. mutacja genu protrombiny czy PAI-1, dlatego warto wykonać badanie rozszerzone również o inne geny.

Oceń

Data publikacji: 24/10/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *