Kalendarium badań w ciąży

Kalendarium badań w ciąży

Kalendarium badań w ciąży, Sprawdź obowiązkowe badania w ciąży, Jakie są koszty badań w ciąży, Czy badania w ciąży mają wpływ na zdrowie dziecka

Badania w ciąży powinna wykonywać każda kobieta. Dzięki temu może poznać stan zdrowia swój i maluszka, a także uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych. Badania w ciąży pozwalają wykluczyć choroby lub je potwierdzić. Często ratują życie matki i dziecka, a także są w stanie przygotować odpowiednie zaplecze do udzielenia dziecku pomocy tuż po porodzie.

Kalendarium badań w ciąży
Sprawdź obowiązkowe badania w ciąży
Jakie są koszty badań w ciąży?
Czy badania w ciąży mają wpływ na zdrowie dziecka?

Kalendarium badań w ciąży

Średnio co 1-2 miesiące w czasie trwania całej ciąży należy wykonywać podstawowe badania moczu oraz morfologię krwi. Obowiązkowe jest wykonanie 3-krotnie badania USG – pierwsze, nazywane genetycznym wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży, USG połówkowe między 18 a 22 tygodniem oraz ostatnie USG między 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz zleca ponadto tzw. krzywą cukrową między 25 a 28 tygodniem ciąży.

Sprawdź obowiązkowe badania w ciąży

Do obowiązkowych badań w ciąży, które wymagane są podczas przyjęcia do porodu należy badanie grupy krwi matki, badanie przeciwciał HIV, antygen HBs, posiew z kanału szyjki macicy, badanie WR. Ważna jest ponadto ostatnia morfologia oraz podstawowe badanie moczu.

Jakie są koszty badań w ciąży?

Każda kobieta w ciąży ma w Polsce zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną w tym pełną refundację obowiązkowych badań. Nie trzeba więc za nie płacić, wystarczy skierowanie od lekarza ginekologa. Koszty wszystkich badań wykonywanych prywatnie to nawet kilka tysięcy złotych – okazuje się, ze wiele kobiet decyduje się za nie dodatkowo płacić, szczególnie jeśli wizyty lekarskie odbywają w prywatnych gabinetach ginekologicznych.

Czy badania w ciąży mają wpływ na zdrowie dziecka?

Podstawowe badania w ciąży nie mają negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Pozwalają jednak na wykrycie ewentualnych wad rozwojowych lub chorób, które występują u płodu. Dzięki temu lekarze mogą podjąć leczenie jeszcze w łonie matki lub przyjąć poród w specjalistycznej placówce, gdzie dziecko będzie poddane leczeniu zaraz po narodzinach. Tym samym badania w ciąży zwiększają szansę na zdrowie nawet w przypadku maluszków, którym dolegają poważne choroby.

Oceń

Data publikacji: 31/01/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.