Jakie są główne zalety testu NIPT

Jakie są główne zalety testu NIPT

Jakie są główne zalety testu NIPT

Z roku na rok technologia coraz bardziej rozwija się. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było do pomyślenia, że będzie może zbadać wady płodu w ciele matki, a jednak. Test NIPT jest to badanie nieinwazyjne, które polega na określeniu ryzyka zespołu wad wrodzony u dziecka, jeszcze przed jego urodzeniem. Można przeprowadzić go już od 10 tygodnia ciąży, dzięki pobraniu krwi od matki. Są wykonywane podczas ciąży kobiety. Badania określają również płeć dziecka.

Jakie są główne zalety testu NIPT?
Dlaczego niektórzy nie robią test NIPT?
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem testu NIPT?
Czy jest przymus społeczny robienia testu NIPT?

Jakie są główne zalety testu NIPT?

Test NIPT przede wszystkim pozwala kobiecie na przygotowanie się na informację czy jej dziecko urodzi się zdrowe, czy z wadą. Dodatkowo badanie przeprowadza się bardzo wcześnie bo już w 2 miesiącu ciąży. Kolejną zaletą NIPT jest to, że badanie jest w 100% bezpieczne i nie spowoduje żadnego uszczerbku zdrowia u kobiety. Wynik badania jest bardzo wiarygodny i pewny, rzadko zdarzają się pomyłki. Test może wykonać każda kobieta w ciąży, ponieważ jest dostępny na rynku.

Podobnym do testu NIPT jest test NIFTY. Różnica między nimi polega na tym, że drugi z nich ma większy zakres badań. Jako ciekawostkę możemy podać informację, że NIFTY posiada ubezpieczenie. Gdy podczas badania lekarz wykryje wadę to ubezpieczyciel pokryje diagnostykę prenatalną. Test również był wykonywany na znacznie większej liczbie osób niż NIPT. Cena badania NIPT oraz NIFTY waha się w granicach 2200-2400 złotych, często jest możliwość płacenia kosztów na raty.

Dlaczego niektórzy nie robią testu NIPT?

Najczęstszym powodem dlaczego kobiety nie chcą wykonywać testu jest obawa przed wadą dziecka. Rodzice przez trwanie ciąży będą zastanawiać się, jak sobie poradzą z chorym dzieckiem, czy dadzą sobie radę. Często wolą nie wiedzieć i dowiedzieć się przy porodzie o nieprawidłowościach. Dodatkowo, dużo osób uważa, że badania w ciąży mogą zaszkodzić płodowi i wolą zrezygnować z ich wykonywania.

Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem testu NIPT?

Tak. Obawiają się wyniku, ponieważ on zmieni wszystko w ich życiu. Każda kobieta chce, aby jej dziecko urodziło się zdrowe, ale obawa w matce rodzi się już od pierwszych miesięcy, że coś z dzieckiem może być nie tak i trwa aż do urodzenia.

Czy jest przymus społeczny robienia testu NIPT?

Nie ma przymusu społecznego zrobienia testu. Może go wykonać każda kobieta dla pewności, że jej dziecko jest zdrowe oraz gdy występowały już choroby wrodzone w rodzinie. Obmawia się wykonania ich kobiet w ciąży trojaczej oraz paniom po przeszczepach narządów.

Oceń

Data publikacji: 27/11/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *