Jaka antykoncepcja po porodzie? Możliwości zabezpieczania się przed ciążą

Jesteś na końcówce ciąży i nie planujesz kolejnego dziecka, stąd zastanawiasz się jaka antykoncepcja po porodzie będzie najlepsza? W tym artykule omówimy kiedy i jaką antykoncepcję zastosować oraz czy jest bezpieczna podczas karmienia piersią. Zapraszamy.

Metody farmakologiczne zabezpieczeń po porodzie, czyli jak uniknąć ciąży po ciąży?

Ten temat powinien omówić z Tobą lekarz ginekolog bądź położna jeszcze w trakcie trwania ciąży, by dać Ci możliwość swobodnego wyboru metody antykoncepcji po porodzie. Jeśli nie poruszyli tej kwestii z własnej woli, spieszymy z odpowiedzią jaka antykoncepcja po porodzie może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu antykoncepcji od razu po porodzie masz tylko jedną opcję – domaciczną wkładkę antykoncepcyjną zawierającą w składzie hormon, jakim jest progestagen. Taką wkładkę możesz założyć w ciągu 48h od momentu porodu. Oczywiście to osobista decyzja każdej pary jednak warto zastanowić się nad wybraniem metody po zakończeniu połogu.

Antykoncepcja po połogu, jaką można wybrać?

W  momencie zakończenia połogu do wyboru mamy już dwie metody antykoncepcji opierające się na tym samym jednoskładnikowym hormonie – progestagenie. Może być to wkładka domaciczna bądź doustne tabletki antykoncepcyjne. Formuła oparta na jednoskładnikowym hormonie jest w pełni bezpieczna zarówno dla kobiety jak i dla dziecka podczas laktacji. Wysoka skuteczność obu metod zachęca do zabezpieczania się przed kolejną ciążą.

Zastanawiasz się, jaka antykoncepcja po porodzie będzie zatem najlepsza? Ta odpowiedź musi należeć do Ciebie. Większość kobiet decyduje się na wkładkę domaciczną. Jest to znacznie wygodniejszy sposób zabezpieczenia aniżeli tabletki. Nie musisz pamiętać o regularności ich zażywania oraz realizowaniu recept. Wkładkę hormonalną zakłada się na okres 5 lat.

Naturalne metody antykoncepcji – czy działają?

Wiele osób stosuje naturalne metody antykoncepcji takie jak kalendarzyk i chwali sobie jego skuteczność, jednak jeśli chodzi o czas po ciąży nie ma on żadnego zastosowania. Organizm potrzebuje co najmniej kilku miesięcy, by ustabilizować gospodarkę hormonalną, więc pomiary wykonywane do kalendarzyka mogą wprowadzać w błąd, co zakończy się niechcianą ciążą.

 

Jeśli posiadasz wątpliwości związane z wyborem zabezpieczenia porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Nie jest to żadnym powodem do wstydu. To odpowiedzialna i rozsądna decyzja.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2024, Data aktualizacji: 10/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *