Jak wysoki poziom żelaza wpływa na niepłodność u mężczyzn?

Jak wysoki poziom żelaza wpływa na niepłodność u mężczyzn?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, niepłodność dotyka już nawet 15% naszego społeczeństwa i może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Diagnostyka powinna uwzględniać badanie czynników genetycznych, które sprawdzą czy u mężczyzny nie występuje hemochromatoza odpowiedzialna za wysoki poziom żelaza.

Wpływ wysokiego poziomu żelaza na organizm

Żelazo jest oczywiście niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nierównowaga może być niebezpieczna i wpływać niekorzystnie na różne układy. Wysoki poziom żelaza może mieć genetyczną przyczynę – hemochromatozę, która przejawia się uszkodzeniem genu HFE. Nadwyżka żelaza sprawia, iż pierwiastek ten zaczyna się odkładać w narządach danej osoby i stopniowo je niszczyć. Organy, które są szczególnie narażone na jego nadprodukcję to trzustka, wątroba, serce oraz układ kostny.

To może Cię zainteresować: Suplementacja żelaza? Sprawdź, czy jest dla Ciebie bezpieczna

Nie można zapominać, że wysoki poziom żelaza wpływa również na narządy, które regulują gospodarkę hormonalną mężczyzny, czyli przysadkę mózgową i gonady, a ich uszkodzenie może skutkować hipogonadyzmem czyli zaburzeniem hormonalnym. Hipogonadyzm przejawia się m.in. przyrostem masy ciała, zanikaniem owłosienia łonowego, brakiem libido i impotencją oraz ogólnym obniżeniem poziomu testosteronu. Nadwyżka pierwiastka może wpływać także na ilość i jakość spermy u mężczyzny i znacznie utrudniać skuteczne zapłodnienie.

Wysoki poziom żelaza a niepłodność

Poziom żelaza w organizmie można sprawdzić na podstawie badań krwi, jednak hemochromatozę należy potwierdzić testami DNA. W jej leczeniu kluczowe jest właśnie wczesne rozpoznanie schorzenia, a szybkie wykrycie choroby umożliwia cofnięcie niektórych symptomów oraz zapobieganie kolejnym. Dotyczy to także niepłodności spowodowanej wysokim poziomem żelaza, a dzięki odpowiednio wcześnie wprowadzonemu leczenia praca jąder i jakość spermy mogą wrócić do pożądanego poziomu.

Ciekawy artykuł: Cukrzyca ciążowa – czy na pewno znasz jej powód? Sprawdź poziom żelaza we krwi i wprowadź odpowiednie leczenie

Oceń

Data publikacji: 04/07/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.