Badanie PAPPa jest badaniem prenatalnym, które nazywa się „testem podwójnym”, ponieważ oznacza się w nim zarówno stężenie białka PAPPa, jak i wolną podjednostkę beta hCG. Służy ono do nieinwazyjnego określenia ryzyka wystąpienia u dziecka niektórych wad chromosomalnych – trisomii. O czym mówią wyniki testu PAPPa? Jakie są optymalne normy stężenia białka PAPPa? Czy cena testu nifty jest zależna od testu PAPPa? Odpowiadamy na pytania.
O czym mówią wyniki testu pappa?
Czy jest białko pappa?
Jakie są optymalne normy iu/l białka pappa?
Jak wygląda cena testu nifty przy nieprawidłowych wynikach testu pappa?
Test PAPPa określa ryzyko wystąpienia takich chorób jak:
Skuteczność w wykrywaniu powyższych wad chromosomowych dla testu PAPPa wynosi ponad 90%. Wyższą skuteczność mają wyłącznie badania przesiewowe nowej generecji, takie jak badanie NIFTY.
Białko PAPPa jest osoczowym białkiem ciążowym A (ang. pregnancy-associated plasma protein A), pełniącym funkcję immunosupresyjną. Wykorzystuje się je w diagnostyce wad chromosomowych. W przypadku ryzyka obecności zespołu Edwardsa i Patau, białko PAPPa i beta hCG są poniżej normy. Dla zespołu Downa stężenie białka PAPPa jest obniżone, a beta hCG powyżej normy.
Wyniki ilościowe po wykonaniu testu PAPPa otrzymuje się wyrażone w międzynarodowej jednostce IU/l. Nie jest to jednak wynik miarodajny. Musi on zostać przekalkulowany na odniesienie populacyjne, wyrażone w jednostce MoM i dopiero wtedy mają wartość diagnostyczną.
Test PAPPa jest refundowany w uzasadnionych przypadkach. Jego nieprawidłowy wynik stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki. Warto wówczas wykonać test NIFTY, który jest badaniem równie nieinwazyjnym, a może pomóc podjąć decyzję, czy konieczne jest wykonanie amniopunkcji (która z kolei niesie ze sobą ryzyko powikłań). Cena testu NIFTY wynosi ok. 2000 zł, a nieprawidłowy wynik testu NIFTY uprawnia do refundacji amniopunkcji do kwoty ok. 2600zł.
Data publikacji: 26/07/2021, Data aktualizacji: 12/11/2021
Dodaj komentarz