HPV - wirus brodawczaka ludzkiego

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Co to jest HPV

Co to jest HPV?
Jak wygląda test na HPV?
Czy istnieje szczepionka przeciw HPV?
Jak wygląda leczenie HPV?

Co to jest HPV?

Human papillomavirus to wirus brodawczaka ludzkiego. Według oficjalnych informacji wirusem HPV zarażone jest ponad 650mln ludzi na całym świecie, sam wirus powoduje rocznie około 600 tysięcy nowotworów narządów rozrodczych i odbytu. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku pochwowego, analnego i oralnego, a także podczas bezpośredniego kontaktu z krwią zakażonego.

Jak wygląda test na HPV?

Test na HPV niczym nie różni się od wielu podobnych wykonywanych w laboratorium medycznym. Mężczyźni pobierają materiał do badania z cewki moczowej. Pobranie wymazu może przeprowadzić badany, pobrany materiał dostarcza się do laboratorium. Drugim sposobem jest pobranie materiału w specjalistycznym gabinecie urologicznym. W przypadku kobiet materiał do badań pobiera ginekolog – proces nie różni się niczym od cytologii.

Czy istnieje szczepionka na HPV?

W naszym kraju zarejestrowane są trzy szczepionki na najbardziej onkogenne odmiany wirusa HPV:

  • Gardasil firmy MSD przeciwko odmianie: 9,11,16,18,31,33,45,52,58
  • Cervarix firmy GSK Biologicals przeciwko odmianie: 16,18
  • Silgard firmy MSD przeciwko odmianie: 6,11,16,18

Wszystkie szczepionki są podawane domięśniowo w dwóch dawkach dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat i w trzech dla dzieci i dorosłych po 15 roku życia. Szczepionki wykazują niewiele działań niepożądanych, do najczęstszych należą lekkie bóle głowy, zmęczenie, a także bolesność w miejscu iniekcji.

Jak wygląda leczenie wirusa HPV?

U zdecydowanej większości zarażonych wirusem HPV choroba przebiega bezobjawowo, według danych ponad 80% zakażonych pozbywa się wirusa samoistnie w ciągu 2-3 lat od zakażenia. W innych przypadkach leczenie polega na podawaniu leków zwiększających odporność i wspomaganie organizmu w walce z wirusem. Niestety do dziś nie wynaleziono skutecznego leku na HPV. Profilaktyką powinien być higieniczny styl życia i bezpieczne życie seksualne – stosowanie prezerwatyw. U kobiet zaleca się regularne badania cytologiczne potwierdzone kolposkopią.

 

Oceń

Data publikacji: 26/06/2022, Data aktualizacji: 26/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *