Czym są poronienia nawykowe?

badania prenatalne w ciąży po In vitro

Poronienia nawykowe spotykają stosunkowo wysoki odsetek pozornie zdrowych kobiet. Przyczyn utraty ciąży może być wiele – od nieprawidłowego stylu życia po problemy genetyczne czy nawet przypadek. Warto jednak sprawdzić, czy przyczyna poronienia nie ma podłoża genetycznego – wówczas przy prawidłowym leczeniu istnieje duża szansa na kolejną, zdrową ciążę.

Czym są poronienia nawykowe?
Jak zbadać czy doszło do poronienia nawykowego?
Poronienia nawykowe a szansa na urodzenie zdrowego dziecka
Co jest potrzebne do przeprowadzania badania w kierunku poronienia nawykowego?

Czym są poronienia nawykowe?

Poronienia nawykowe to określenie dotyczące co najmniej trzech następujących po sobie poronień. Zwykle do utraty ciąży dochodzi na jej wczesnym etapie. Nie ma także znaczenia, w jakim czasie doszło do poronień. Większość lekarzy ginekologów uważa, że poronienia nawykowe dotyczą już dwóch kolejnych poronień, które są wskazaniem do wykonania specjalistycznych badań.

Jak zbadać czy doszło do poronienia nawykowego?

Każde trzy kolejne poronienia określane są jako nawykowe – nie ma wątpliwości, że do nich doszło. Można jedynie badać materiał genetyczny w celu ustalenia przyczyny utraty ciąży. W takim wypadku dobrym wyjściem jest wybór szerokiego pakietu badań po poronieniu, które oferują między innymi badanie kariotypu, podstawowe badania genetyczne czy immunofenotyp.

Poronienia nawykowe a szansa na urodzenie zdrowego dziecka

Poronienie nawykowe wcale nie oznacza, że kobieta nie ma już szansy na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Badania często wskazują przyczyny poronień, dzięki czemu można wdrożyć odpowiednie leczenie i zwiększyć szansę na zdrowe potomstwo. Czasem wystarczy prosty zabieg czy odpowiednie leki, by cieszyć się rodzicielstwem.

Co jest potrzebne do przeprowadzania badania w kierunku poronienia nawykowego?

W przypadku poronień nawykowych badania można przerowadzić z krwi obojga rodziców. Nie trzeba przygotowywać się specjalnie do tego badania, nie trzeba też przychodzić na czczo. Jesli badanie genetyczne ma zostać przeprowadzone na materiale genetycznym z poronienia, fragment kosmówki musi zostać pobrany przez lekarza podczas łyżeczkowania jamy macicy. Analizę genetyczną materiału zawsze wykonują laboratoria genetyczne.

Oceń

Data publikacji: 23/08/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.