Czy do badania KIR należy się przygotować?

Genotypowanie KIR - jak wygląda diagnostyka

Genotypowanie KIR to metoda nowoczesnej diagnostyki, która jest wykorzystywana w diagnostyce niepłodności immunologicznej. Pozwala na wykrycie nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, która może utrudniać poczęcie i utrzymanie ciąży. Badanie KIR nie wymaga specjalnych przygotowań – wystarczy tylko umówić się na pobranie próbki krwi żylnej i następnie oczekiwać na wynik. Nie trzeba zgłaszać się na badanie na czczo.

Genotypowanie KIR – jak wygląda diagnostyka?
Badanie KIR – dla kogo?
Badanie KIR cena – czy istnieje możliwość refundacji przez NFZ?
Ile poczekamy na wyniki badania KIR?

Genotypowanie KIR – jak wygląda diagnostyka?

Badanie KIR polega na analizie próbki krwi żylnej. Sprawdzana jest równowaga pomiędzy receptorami KIR aktywującymi oraz receptorami KIR hamującymi. Jeśli badanie wykryje nieprawidłowości, może to oznaczać problemy z płodnością o podłożu immunologicznym. Dla większej pewności uzyskanego wyniku zaleca się wykonywać badanie KIR jednocześnie z analizą HLA-C.

Badanie KIR – dla kogo?

Badanie KIR może wykonać każda kobieta w wieku rozrodczym, która chce sprawdzić stan zdrowia i planuje ciążę. Analiza jest w szczególności polecana w przypadku problemów z płodnością i poronieniami nawykowymi. Badanie KIR często wykonuje się w przypadku kilku nieudanych prób zapłodnienia in-vitro. Genotypowanie KIR można wykonać prywatnie nawet bez zaleceń lekarza.

Badanie KIR cena – czy istnieje możliwość refundacji przez NFZ?

Badanie KIR nie jest refundowane w ramach NFZ i w najbliższym czasie raczej się to nie zmieni. Badanie KIR cena jest kompleksowe – za 400-500 złotych pacjentka otrzymuje wiarygodną analizę oraz opracowany wynik, któremu można zaufać. Za analizę należy jednak zapłacić z własnej kieszeni, chociaż część laboratoriów umożliwia rozłożenie płatności na raty – warto zapytać o taką możliwość.

Ile poczekamy na wyniki badania KIR?

Czas oczekiwania na wynik badania KIR nie powinien przekroczyć 10 dni roboczych, chociaż należy dopytać o tę kwestię podczas zamawiania badania. Wynik jest udostępniany pacjentce w formie online i jeśli w czasie badania zostały wykryte nieprawidłowości to należy skonsultować je ze specjalistą.

 

Oceń

Data publikacji: 24/11/2022, Data aktualizacji: 08/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *