Co warto wiedzieć o teście NIFTY?

W jakim celu wykonuje się test NIFTY, Kto powinien wykonać test NIFTY, Ile kosztuje test NIFTY, Czy test NIFTY może dać wynik nieprawidłowy

Każdej przyszłej matce oraz ojcu zależy na tym, aby ich dzieci były zdrowe. Pewne testy diagnostyczne możliwe są do przeprowadzenia jeszcze w okresie prenatalnym. Badaniami prenatalnymi powinna zainteresować się każda kobieta w ciąży po to, aby mieć pewność co do tego, że maleństwo które nosi pod sercem rozwija się prawidłowo.

W jakim celu wykonuje się test NIFTY?
Kto powinien wykonać test NIFTY?
Ile kosztuje test NIFTY?
Czy test NIFTY może dać wynik nieprawidłowy?

W jakim celu wykonuje się test NIFTY?

Wiele par zastanawia się nad tym co kryje się pod nazwą NIFTY. Tymczasem NIFTY to nic innego jak nieinwazyjny test służący do diagnozowania pewnych wad genetycznych płodu. Test NIFTY pozwala określić czy dziecko obciążone jest wadami genetycznymi takimi jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Badanie to bywa również pomocne w określeniu ryzyka poronienia, a także ryzyka martwego urodzenia.

Kto powinien wykonać test NIFTY?

Test NIFTY powinien zostać wykonany przez każdą przyszłą mamę bez względu na to, którego spodziewa się ona dziecka. Dzięki testowi możliwe będzie wykluczenie pewnych nieprawidłowości na wczesnym etapie. W szczególności testem tym powinny zainteresować się kobiety po 35 roku życia, bo wówczas wzrasta ryzyko wad u płodu.

Ile kosztuje test NIFTY?

Wiele kobiet, które decydują się na przeprowadzenie badania diagnostycznego NIFTY zastanawia się nad tym czy jest on drogi. Ceny testu mogą się różnić w zależności od tego, które laboratorium zajmuje się diagnostyką. Zazwyczaj laboratoria oferują również kilka wariantów testu. Wersje, które wykrywają więcej chorób będą oczywiście droższe. Przeważnie jednak cena testu NIFTY waha się w granicach 2000 złotych.

Czy test NIFTY może dać wynik nieprawidłowy?

Test NIFTY w znakomitej większości przypadków daje wyniki wiarygodne i prawie pewne. Nie sposób jednak nie zauważyć, że czasami wynik testu może być błędny. Czasem zdarza się bowiem, że test wskazuje na poważne wady u płodu, a kolejne, bardziej inwazyjne badania wykluczają je. Bywa też tak, że test nie wskazuje na wadę, a dziecko rodzi się chore. Takie pomyłki zdarzają się jednak stosunkowo rzadko.

Oceń

Data publikacji: 31/05/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.