Choroby wątroby - zadbaj o siebie

Choroby wątroby – zadbaj o siebie

choroby wątroby

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, z faktu, iż wątroba stanowi niezwykle ważny narząd dla naszego ciała i codziennie oczyszcza nasze ciało z toksyn. Dlatego właśnie choroby wątroby są wyjątkowe groźne dla naszego zdrowia.

Jak unikać chorób wątroby?

Zapobieganie chorobom wątroby to oczywiście najlepsza metoda na ich uniknięcie. Warto więc wybrać zdrową dietę, jeść mało lecz często oraz postawić na dania, które zawierają mało tłuszczu i są lekkostrawne. Należy unikać alkoholu oraz tłustych potraw, ponieważ obie te rzeczy szkodzą wątrobie i będą ją osłabiać. Warto także pamiętać, że niektóre leki mogą działać niszczycielsko na ten organ, dlatego tabletki powinniśmy brać jedynie w ostateczności, a przed ich zastosowaniem koniecznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Choroby wątroby – najczęstsze schorzenia

Jedną z najgroźniejszych chorób wątroby, jest jej ostre wirusowe zapalenie, które jest spowodowane obecnością wirusów. Wyróżniamy zakażenia wirusami HAV, HBV oraz HCV, które powodują zapalenia wątroby typu A, B i C. Pierwsze z nich nabywane jest zazwyczaj z powodu nieprzestrzegania higieny osobistej. Z kolei pozostałymi wirusami można zarazić się m.in. u kosmetyczki, podczas operacji albo robienia sobie tatuażu, ponieważ przekazywane są one poprzez narzędzia medyczne, które nie są sterylne. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A można zapobiegać poprzez dbanie o higienę i mycie spożywanych produktów, a przed typem B powinniśmy się zaszczepić.

Genetyczne choroby wątroby

Zdarza się także, że choroby wątroby nie są nabywane, lecz dziedziczone. Jednym z przykładów jest m.in. choroba Wilsona, która stanowi genetyczne schorzenie metaboliczne wywoływane przez mutację genu ATP7B. W rezultacie w wątrobie chorej osoby odkłada się miedź, która zwykle powinna być wydalana z organizmu razem z żółcią. Badania pod kątem tej choroby wątroby wykonuje się m.in. poprzez analizę krwi oraz moczu, jednak warto wiedzieć, że są dostępne również badania genetyczne np. NOVA.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Oceń

Data publikacji: 06/09/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.