Badanie RhD płodu

Badanie prenatalne - RHD PŁODU - czym jest, Dlaczego warto wykonać badanie RHD Płodu, Kiedy wykonuje się badanie RHD Płodu, Co daje wykonanie badania prenatalnego RHD Płodu

Badanie RhD płodu jest bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem na określenie czynnika Rh występującego we krwi dziecka. Wykonanie testu jest szczególnie zalecane w dwóch przypadkach – kiedy matka jest posiadaczką antygenu D (Rh+) lub gdy przyszli rodzice nie są pewni co do posiadania konkretnego czynnika. 

Badanie prenatalne – RHD PŁODU – czym jest?
Dlaczego warto wykonać badanie RHD Płodu?
Kiedy wykonuje się badanie RHD Płodu?
Co daje wykonanie badania prenatalnego RHD Płodu?

Badanie prenatalne – RHD PŁODU – czym jest?

Badanie RhD płodu jest przeznaczone dla kobiet w ciąży, nieposiadających antygenu D (stanowiącego czynnik Rh-) lub niepewnych co do rodzaju posiadanego czynnika. Nieinwazyjny test prenatalny opiera się na analizie materiału genetycznego dziecka, krążącego we krwi matki. Do przeprowadzenia badania potrzebna jest próbka krwi obwodowej – to właśnie tam znajduje się DNA rozwijającego się płodu. Następnie pobrany materiał genetyczny zostaje przebadany pod kątem występowania antygenu D – odpowiedzialnego za obecność czynnika Rh+.

Dlaczego warto wykonać badanie RHD Płodu?

Głównym celem badania jest określenie szansy na wystąpienie konfliktu serologicznego. Jest on spowodowany niezgodnością czynnika Rh i może stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Dzieje się tak w sytuacji gdy matka nie posiada antygenu D (Rh-), a ojciec przekaże swój czynnik (Rh+) dziecku. Jeżeli podczas porodu do krwioobiegu matki dostaną się krwinki dziecka, organizm zacznie wytwarzać odpowiednie przeciwciała. Wówczas przy kolejnej ciąży organizm kobiety zacznie postrzegać płód jako ciało obce i zacznie go atakować. W skrajnych przypadkach może się to zakończyć poważnym uszkodzeniem dziecka lub poronieniem, dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań prenatalnych.

Kiedy wykonuje się badanie RHD Płodu?

Nieinwazyjne badanie prenatalne wykonuje się między 12 a 24 tygodniem ciąży, jeżeli nie wykazano obecności przeciwciał anty-D. Jeżeli test wykaże, że dziecko posiada czynnik Rh+ to w tym momencie ustala się profilaktykę śródciążową. W sytuacji, gdy potwierdzono konflikt serologiczny lub nastąpił przeciek krwinek płodu do krwioobiegu matki, ciężarnej podaje się immunoglobulinę anty-RhD. Ma ona zapobiegać wytwarzaniu przeciwciał niszczących płód.

Co daje wykonanie badania prenatalnego RHD Płodu?

Dzięki badaniu RhD płodu można zapobiec wystąpieniu konfliktu serologicznemu poprzez podanie ciężarnej odpowiednich przeciwciał. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której to organizm matki traktuje dziecko jako zagrożenie lub ciało obce.

 

Oceń

Data publikacji: 29/04/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *