Badania prenatalne to niewątpliwie jedno z wielu dobrodziejstw współczesnej medycyny. Niestety, niektóre z nich niosą ze sobą ryzyko powikłań. Istnieją jednak takie, które są nieinwazyjne a przy tym bardzo wiarygodne. Należy do nich między innymi badanie NIFTY. Cena takiego badania waha się w zależności od miejsca, w którym je wykonamy.
Cena badania NIFTY – czy może się zmieniać w zależności od wyniku wydawanego w języku obcym?
Cena badania NIFTY – jak wygląda w zależności od wersji testu NIFTY?
Cena badania NIFTY na tle innych testów NIPT
Badanie NIFTY – co mamy mówią o cenie testu?
Jak wspomnieliśmy powyżej, ceny badania NIFTY może się wahać w zależności od placówki. Najczęściej jednak kwota ta mieści się w przedziale 2-2,5 tys. złotych. Koszt obejmuje pobranie próbki od pacjenta oraz jej pełną analizę w laboratorium. Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur osoba poddająca się badaniu otrzymuje wynik testu NIFTY. Pacjent może wybrać język (polski lub angielski),, w którym zostanie sporządzony dokument opisujący badanie NIFTY – cena w obu przypadkach pozostaje niezmienna.
Na rynku dostępnych jest kilka wariantów testu NIFTY, które różnią się między sobą nie tylko zakresem wykrywalności, ale również ceną. Najbardziej popularny rodzaj badania to wersja pro, której główną zaletą jest ubezpieczenie wyniku. Test ten pozwala na wykrycie największej liczby schorzeń, ale jest również najdroższy. Dostępny jest również podstawowe (wykrywające tylko trisomie) badanie NIFTY – cena w tym przypadku może wynosić nawet niecałe 2 tys. zł.
W Polsce dostępnych jest kilka rodzajów testów NIPT. Są one prywatne i nie są refundowane przez NFZ. Ich ceny kształtują się na bardzo podobnym poziomie, natomiast główna różnica polega na zakresie badań (ilość wykrywanych chorób) oraz obecności elementów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie czy konsultacja lekarska.
Mogłoby się wydawać, że niewiele osób decyduje się na badanie NIFTY – cena może być dla niektórych barierą nie do przekroczenia. Przyszłe mamy są jednak bardzo pozytywnie nastawione do testów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na zakres badania – z jednej próbki krwi można wykryć kilkadziesiąt nieprawidłowości. Dodatkową zaletą badania jest możliwość opłacenia go w ratach, dzięki czemu większe grono kobiet może sobie na nie pozwolić
Data publikacji: 05/07/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021