Badanie KIR — na czym polega i dlaczego warto je wykonać?

W jakich sytuacjach warto zrobić badanie KIR

Badanie KIR wykonywane jest w momencie kiedy podejrzewana jest bezpłodność immunologiczna. Skrót KIR oznacza nadreceptory znad rodziny immunologlobinowej, które znajdą się na powierzchni komórek NK. Niektóre z nich mogą utrudniać proces powstawania łożyska jak i zagnieżdżania się zarodka. Na tego typu badania kierowane są kobiety w celu wykluczenia ich problemów z układem immunologicznym. W sytuacjach, kiedy występują problemy z odpornością, organizm matki może traktować zarodek jako zagrożenie i będzie próbował się go pozbyć.

W jakich sytuacjach warto zrobić badanie KIR?
Genotypowanie KIR – ile kosztuje badanie KIR?
Czy badanie KIR można zrobić od razu po poronieniu?

W jakich sytuacjach warto zrobić badanie KIR?

Badanie KIR można wykonać profilaktycznie przed staraniem się o ciąże. Wykonanie takiego  badanie jest natomiast szczególnie wskazane w momencie:

  • gdy proces zajścia w ciąże jest długotrwały i bezskuteczny zarówno, w sposób naturalny czy in vitro,
  • doszło do poronień bez wyraźnej przyczyny,
  • doszło do martwych urodzeń czy innych powikłań położniczych,
  • u kobiet, które cierpią na choroby związane z krzepnięciem krwi, bądź zażywały antykoncepcję hormonalną.

Poznanie przyczyny nieprawidłowości związanej z ciążą może pozwolić na zlikwidowanie problemu, co skutkować będzie szczęśliwym rozwiązaniem.

Genotypowanie KIR — ile kosztuje badanie KIR?

Cena gentypowania KIRwaha się od 400 do 600 zł. Dokładna cena badania KIR uzależniona jest od pakietu, na jaki pacjentka się zdecyduje. Wskazane jest rozszerzenie pakietu o badanie ekspresji antygenów zgodności tkankowej HLA-C, które wykonać powinni także mężczyźni. Istotne jest, aby badanie obejmowało oboje partnerów, ponieważ kombinacja genotypu KIR z obydwu materiałów genetycznych pozwoli na wykazanie czy mamy do czynienia z pozytywną, czy negatywną kompilacją genów, co ma bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. Badanie takie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy badanie KIR można zrobić od razu po poronieniu?

Badanie KIR można wykonać zaraz po poronieniu. Nie wymaga ono żadnych przygotowań, ponieważ jest pobierane z krwi żylnej. Nie jest wymagane bycie na czczo. Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do transfuzji krwi. Wtedy wskazane jest, aby odczekać do 3 miesięcy od zdarzenia.

Oceń

Data publikacji: 24/01/2023, Data aktualizacji: 21/02/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *