KIR to receptory, które zlokalizowane są na komórkach NK, zwanymi inaczej „naturalnymi zabójcami”. Są to komórki układu immunologicznego, które odpowiedzialne są za rozpoznawanie oraz niszczenie wrogich komórek, np. nowotworowych. Badanie KIR polega na stworzeniu genotypu tych receptorów, aby rozpoznać sposób ich działania — może być ono hamujące bądź aktywujące. Jeżeli jest ono hamujące, to organizm rozpoznaje zarodek jako wrogą komórkę.
W jakich przypadkach jest pomocne genotypowanie KIR?
Czy przy poronieniach nawykowych warto wykonać badanie KIR?
Ile się czeka na wynik badania KIR?
Kiedy jest wskazane wykonanie badania KIR?
W sytuacji, kiedy dochodzi do poronień z niewyjaśnionych przyczyn, bądź zajście w ciążę jest niemalże niemożliwe, nawet za pomocą metody in vitro, warto udać się na genotypowanie KIR. Problemy na tle immunologicznym nie są takie oczywiste, ponieważ trudno jest je zauważyć oraz wykryć wykonując podstawowe badania.
Zdecydowanie tak! Poronienia nawykowe często nie mają jasnego i klarownego podłoża. Badanie KIR daje szansę na odkrycie powodu nawracającej niemożności donoszenia ciąży oraz pozwala na wykluczenie bądź przyjęcie hipotezy, że wina leży po stronie układu odpornościowego.
Czas oczekiwania na wyniki genotypowania KIR zależy od kliniki, w której badanie zostało wykonane. Może on trwać nawet do 4 tygodni, lecz niektóre laboratoria oferują opcję express, dzięki czemu czekanie na wyniki badań trwa do 5 dni.
Prócz pytania o czas oczekiwania, nasuwa się myśl: „ile kosztuje badanie KIR?” Cena samego genotypowania KIR wynosi od 400 do 600 zł za jedną osobę. Warto jednak zastanowić się nad pakietem badań, które obejmuje nie tylko wykonanie genotypowania KIR, ale również HLA-C, ponieważ oddziaływanie między nimi jest istotne w donoszeniu ciąży. Koszt badań wtedy wzrośnie, ale pozwoli to na odnalezienie podłoża problemu.
Badanie KIR wskazane jest dla wszystkich kobiet, które planują założyć rodzinę. Nie jest ono przeznaczone tylko i wyłącznie w sytuacji poronień. Genotypowanie KIR może być elementem badania profilaktycznego, aby upewnić się, że nie dojdzie do komplikacji. Badanie KIR wykonane może być również w przypadku, kiedy próby zajścia w ciąże kończą się ciągłym niepowodzeniem i nawet najlepsze metody nie przynoszą rezultatów.
Jeżeli zatem masz w planach powiększenie swojej rodziny, koniecznie udaj się na takie badanie, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie jak należy!
Data publikacji: 28/03/2022, Data aktualizacji: 16/09/2022
Dodaj komentarz