Badanie KIR jako metoda ustalenia przyczyny niepłodności

Co wykrywa badanie KIR

Współcześnie problem niepłodności, kolejnych poronień, czy nieudanego zapłodnienia poprzez in-vitro dotyka wielu par. Rozwój w dziedzinie medycyny pozwala precyzyjnie zdiagnozować źródło zaistniałej sytuacji. Jednym z badań, które warto wykonać w przypadku podejrzeń występowania nieprawidłowości układu immunologicznego.

Co wykrywa badanie KIR ?
Jak przebiega genotypowanie KIR ?
Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie i kto pokrywa koszty ?
Badanie KIR – co oznaczają wyniki badania ?

Co wykrywa badanie KIR?

Wykonanie badania KIR zalecane jest dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Pozwala ono zdiagnozować przyczynę problemu niepłodności, czy poronień, do których dochodzi we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Genotypowanie KIR zalecane jest również parom, które mają za sobą nieudane próby zapłodnienia in-vitro.

Jak przebiega genotypowanie KIR?

Pod pojęciem genotypowania KIR rozumiemy skomplikowaną procedurę, w której wykorzystywana jest reakcja łańcuchowa polimerazy przy jednoczesnym zastosowaniu starterów właściwych dla danych genów kodujących receptory KIR czy cząsteczki HLA-C. Proces opiera się na fakcie, iż namnażaniu ulegają wyłącznie geny lub ich allele, które występują w komórkach badanego pacjenta. Badanie określa ryzyko odrzucenia zarodku na podstawie określenia liczby receptorów hamujących, które atakują zarodek, oraz receptorów aktywujących, które są konieczne w celu zapewnienia odpowiedniego rozwoju łożyska.

Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie i kto pokrywa koszty?

Koszt wykonania badania KIR oscyluje w przedziale od 400 do 600 złotych, w zależności od konkretnej placówki medycznej. Badanie KIR nie jest objęte refundacją ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego pacjentka pokrywa pełną kwotę.

Badanie KIR – co oznaczają wyniki badania?

Wyniki badania KIR mogą wskazywać następujące odmiany genotypu:

  • KIR AA – oznacza, że kobieta w okresie ciąży może być narażona na powikłania, ponieważ ten genotyp jest określany najbardziej hamującym aktywność komórek NK, przykładowe powikłania, na które narażona jest pacjentka to zahamowanie rozwoju płodu, a nawet poronienie.
  • KIR Bx – ten rodzaj genotypu zawiera zarówno receptory hamujące, jak i aktywujące (zawsze przeważają), dzięki czemu nie powinno być problemu z implementacją zarodka.
Oceń

Data publikacji: 02/05/2023, Data aktualizacji: 31/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *