Badanie KIR – informacje

Badanie KIR – informacje

Czy trzeba się przygotować na badanie KIR

Niepłodność i problemy z utrzymaniem ciąży mogą mieć różne przyczyny. Dużą rolę odgrywają receptory KIR. Czym są receptory KIR i w jaki sposób wpływają na ciążę? Jak przygotować się do badania? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Czy trzeba się przygotować na badanie KIR?
Dlaczego warto wykonać badanie KIR?
Badanie KIR cena – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ ?
Genotypowanie KIR – jak przebiega badanie?

Czy trzeba się przygotować na badanie KIR?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjentka nie musi być na czczo. W przypadku pacjentów po transfuzji krwi wskazane jest, aby odczekać 3 miesiące, gdyż w przeciwnym razie uzyskane wyniki mogą być nieprawidłowe.

Dlaczego warto wykonać badanie KIR?

W macicy kobiety znajdują się komórki uNK, czyli układu odpornościowego. Służą one do pozbywania się zakażonych komórek. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu. Na ich powierzchni znajdują się receptory KIR aktywujące oraz hamujące. Te pierwsze przyczyniają się do rozwoju łożyska, natomiast zadaniem receptorów hamujących jest odrzucanie zarodka oraz próba usunięcia, jeśli uznają go za komórkę niepożądaną. Zazwyczaj między receptorami zachowana jest równowaga. Wszelkie odchylenia przyczyniają się do problemów w utrzymaniu ciąży bądź niepłodności.

Dzięki genotypowaniu KIR można poznać przyczynę niepłodności oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Genotypowanie KIR polecane jest szczególnie kobietom, które mają problem z zajściem w ciążę, doświadczają nawracających poronień lub problemów z zapłodnieniem in vitro.

Badanie KIR cena- czy istnieje możliwość refundacji z NFZ ?

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje badania KIR. Koszt waha się w przedziale od 300 do 600 zł w zależności od placówki medycznej.

Genotypowanie KIR- jak przebiega badanie?

Samo badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły kobiety. U pacjentów po przeszczepie szpiku krew pobierana jest z innej tkanki, np. z komórki śluzówki jamy ustnej. Często razem z badaniem KIR wykonuje się również badanie HLA-C. Cząsteczki HLA-C występują się na powierzchni komórek zarodkowych, ich obecność jest szczególnie ważna we wczesnym etapie ciąży.

Przed badaniem pacjent podpisuje deklarację, w której wyraża zgodę na wykonanie badania genetycznego.

Oceń

Data publikacji: 26/06/2022, Data aktualizacji: 26/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *