Badanie kir – czym jest i dlaczego zaleca się jego wykonanie?

Jakie są wskazania do badania KIR

Kiedy lekarz podejrzewa, że problemy z zajściem w ciążę wynikają z bezpłodności immunologicznej, zleca wykonanie badania KIR aby potwierdzić bądź zaprzeczyć temu czy trudności natury rozrodczej spowodowane są zaburzonym działaniem układu odpornościowego, którego atakiem są komórki rozrodcze kobiety. Tajemniczy skrót KIR pochodzi od angielskiego wyrażenia killer cell ummunoglobulin- like receptor i określa nadreceproty znad rodziny immunologlobinowej, położonej na powierzchni komórek NK, które czynią zagnieżdżanie się zarodka trudniejszym, ponieważ kobiecy organizm uznaje zarodek za zagrożenie i próbuje się go pozbyć. 

Jakie są wskazania do badania KIR ?
Badanie KIR cena – ile trzeba zapłacić za badanie KIR ?
Genotypowanie KIR – co oznacza wynik badania KIR?
Dlaczego zaleca się wykonywać badanie KIR razem z badaniem HLA-C ?

Jakie są wskazania do badania KIR ?

Wskazaniem do wykonania badania KIR jest długotrwała niemożność zajścia w ciążę, nieudane próby zapłodnienia metodą in-vitro jak również poronienia we wczesnym etapie ciąży. Martwe urodzenia bądź powikłania poporodowe, zażywanie przez kobiet tabletek o charakterze antykoncepcyjnym także są wskazaniem do przeprowadzenia badania KIR. Najczęściej jednak wykonanie badania KIR sugeruje lekarz, kiedy podejrzewa, że przyczyną problemu jest bezpłodność immunologiczna. Zaletą badanie KIR jest to, że można przeprowadzić je bez przygotowania u kobiet nawet od razu po poronieniu.

Dlaczego zaleca się wykonywać badanie KIR razem z badaniem HLA-C ?

Zaleca się aby badanie zarówno badanie KIR jak również badanie HLA-C były wykonywane równocześnie ze względu na różnorodne interakcje, mające miejsce pomiędzy receptorami w kobiecych komórkach (NK), mieszczących się w macicy oraz tymi występującymi na powierzchni komórek (cząsteczki HLA-C). Badaniu HLA-C poddać mogą się także mężczyźni. Gdy oboje partnerów zdecyduje się na przebadanie się łatwiej będzie stwierdzić, czy zachodzi pozytywna lub negatywna kompilacja genów. Kompilacja genów wpływa na ciążę i jej przebieg.

Przeprowadzenie badań na wczesnym etapie pojawiania się nieprawidłowości związanych z zapłodnieniem pozwala na skuteczne wyeliminowanie tych trudności.

Badanie KIR cena – ile trzeba zapłacić za badanie KIR ?

Za genotypowanie KIR zapłacić trzeba od 400 do 600 zł, ponieważ nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Cena badania KIR zależy od pakietu wybranego przez pacjentkę, jednak polecane jest pakiet badań KIR + HLA-C. Czas oczekiwania na wyniki trwa od 10 do maksymalnie 14 dni.

Genotypowanie KIR – co oznacza wynik badania KIR?

Interpretacji wyników badania KIR dokonuje ginekolog lub lekarz będący genetykiem medycznym.

Genotyp oznaczony przez KIR AA mówi o tym, że w organizmie istnieją receptory hamujące, sprawiające iż aktywność komórek NK obniża się. Jeśli nawet kobiecie cierpiącej na zaburzenia działania układu immunologicznego uda się zajść w ciążę i nie poroni ona na wczesnym etapie ciąży, to musi ona liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem zatrzymania się wzrostu płodu bądź do rozwoju stanu przedrzucawkowego.

Oceń

Data publikacji: 23/02/2023, Data aktualizacji: 28/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *