Badanie KIR - czyli jak dobrze przygotować się do rodzicielstwa?

Badanie KIR – czyli jak dobrze przygotować się do rodzicielstwa?

Genotypowanie KIR - jakie są wskazania do badania

Możliwości ogólnodostępnej medycyny są ciągle rozwijane przez najpopularniejszych naukowców, a wraz z nimi powstają zupełnie nowe i jeszcze bardziej dokładne badania lekarskie. Niektóre z badań nie tylko pozwalają na wczesne wykrycie chorób, ale między innymi również diagnozowaniu przyczyny problemów z implantacją zarodka. Takim badaniem jest na przykład genotypowanie KIR. Na czym polega takie badanie i kiedy warto go wykonać? Oto wszystkie najważniejsze informacje i ciekawostki o badaniu KIR.

Genotypowanie KIR – jakie są wskazania do badania?
Ile kosztuje badanie KIR?
Czy trzeba się przygotować wcześniej na badanie KIR?
Badanie KIR cena – czy NFZ pokrywa część kosztów badania?

Genotypowanie KIR – jakie są wskazania do badania?

Długotrwałe problemy z zajściem w ciążę oraz nawykowe, wielokrotne poronienia, to jedne z najistotniejszych sygnałów i wskazań do wykonania KIR. Będzie ono szczególnie pomocne wtedy, kiedy inne możliwe przyczyny tych zjawisk zostały już wykluczone. Wskazaniem do wykonania genotypowania KIR będą również nieudane próby zapłodnienia metodą in vitro.

Ile kosztuje badanie KIR?

Badanie KIR cena, w zależności od dostępnych terminów w gabinetach lekarskich oraz wybranych pakietów badań może się wahać. Można je wykonać na terenie całej Polski i w wielu przychodniach oraz placówkach medycznych. Daje to możliwość zaoszczędzenia i ograniczenia kosztów dojazdu. Cena samego badania KIR utrzymuje się jednak w granicach od 400 do 600 złotych.

Czy trzeba się przygotować wcześniej na badanie KIR?

Do badania KIR, a właściwie na pobranie krwi do genotypowania, warto umówić się nawet z około tygodniowym wyprzedzeniem. Oszczędzi to niepotrzebnego stresu związanego z brakiem dogodnych terminów. Oprócz tego medycy nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań. Dobrze jest wiedzieć, że do takiego badania pacjentka nie musi podchodzić na czczo.

Badanie KIR cena – czy NFZ pokrywa część kosztów badania?

Przed wykonaniem genotypowania KIR warto wiedzieć, że nie jest ono badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ nie pokrywa kosztów badania w żadnym stopniu, dlatego należy przygotować się na wszystkie ewentualne opłaty.

Oceń

Data publikacji: 23/09/2022, Data aktualizacji: 24/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *