Badanie kariotypu - jak przebiega i jak długo oczekuje się na wynik?

Badanie kariotypu – jak przebiega i jak długo oczekuje się na wynik?

Badanie kariotypu - w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu

Badanie kariotypu jest jedną z najczęściej wykonywanych analiz genetycznych. Oferta jest dostępna w wielu laboratoriach na terenie kraju. Pozwala na sprawdzenie stanu genów zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Warto zdecydować się w szczególności na badania kariotypu dla par, które stanowi jedno z narzędzi diagnostyki problemów z płodnością.

Badanie kariotypu – w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy za badanie kariotypu?
Badanie kariotypu – ile trzeba poczekać na odbiór wyników?
Kariotyp – mam zły wynik, co dalej?

Badanie kariotypu – w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu?

Badanie kariotypu przeprowadza się na podstawie analizy próbki krwi żylnej. Materiałem do badania są limfocyty poddawane hodowli w warunkach laboratoryjnych. Ten składnik poddawany jest analizie pod kątem sprawdzenia stanu chromosomów – ich ilości oraz prawidłowej budowy. Następnie zaobserwowane wnioski są raportowane w wyniku.

Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy za badanie kariotypu?

Ile kosztuje badanie kariotypu? Badanie kariotypu cena to koszt około 500-700 złotych. Ostateczna cena badania zależy od miasta wykonującego analizę, a także aktualnych cenników w wybranym laboratorium. Wiele placówek organizuje okresowe promocje obniżając w tym czasie cenę oferowanych analiz. Nieco niższa cena badania jest również oferowana, jeśli zlecenie obejmuje badanie kariotypu dla par.

Badanie kariotypu – ile trzeba poczekać na odbiór wyników?

Analizując kariotyp laboratorium musi mieć czas na przeprowadzenie hodowli limfocytów, które posłużą do oceny chromosomów. Badanie kariotypu zapewnia wynik po około 3 tygodniach. Najczęściej jest on oferowany w wersji online, chociaż możliwe jest również uzyskanie wyników w wersji papierowej – jest to kwestia do ustalenia z laboratorium.

Kariotyp – mam zły wynik, co dalej?

Nieprawidłowe wyniki badania kariotypu nie świadczą od razu o chorobie – nawet całkowicie zdrowe osoby mogą posiadać wadliwe geny nie mając takiej świadomości. Istnieje jednak ryzyko, iż nieprawidłowości będą dziedziczone przez potomstwo i wówczas spowodują zaburzenia genetyczne. Wynik zawsze powinien być analizowany przez lekarza genetyka, który oceni jak poważne są wykryte nieprawidłowości –  nie warto wysuwać wniosków na własną rękę.

Oceń

Data publikacji: 24/11/2022, Data aktualizacji: 08/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *