Badanie DNA – poznaj zalety i szerokie możliwości wykorzystania

badanie dna

Badanie DNA to jedne z najbardziej uniwersalnych testów, jakie można przeprowadzić. Ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także wielu innych dziedzinach, takich jak rolnictwo czy kryminalistyka. Poznaj wszystkie możliwości, jakie oferuje.

Określanie ojcostwa dzięki badaniom DNA

Badanie DNA można wykorzystać choćby do określenia ojcostwa, a w testach tych porównywane są markery genetyczne obu osób. Najpewniejsze rezultaty zapewnia analiza 24 markerów, jednak niektóre laboratoria wykonują także badanie jedynie 16 z nich. Genetyczne testy są w stanie bezsprzecznie wykluczyć ojcostwo na albo potwierdzić je praktycznie w 100%.

Popularność badań DNA na ojcostwo

Testy DNA na ojcostwo są niezwykle popularną metodą potwierdzania lub wykluczania ojcostwa. Dlaczego? Ponieważ oferują niepodważalne wyniki, samo ich przeprowadzenie jest szybkim i prostym procesem, a do ich wykonania można wykorzystać najróżniejsze próbki materiału genetycznego – laboratoria preferują wymaz z policzka, lecz możliwe jest także skorzystanie z przedmiotów zawierających materiał genetyczny, takich jak używana szczoteczka do zębów czy smoczek dziecka.

W czym jeszcze pomagają nam badania DNA?

Skuteczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa to nie jedyne zastosowanie testów genetycznych. Badanie DNA wykorzystywane jest również do diagnostyki różnorodnych wad wrodzonych, a jego niepodważalną zaletą jest fakt, iż można je wykonać nawet u nienarodzonych dzieci. Co więcej, służą one także do określania predyspozycji do nietolerancji pokarmowych, za które odpowiedzialne są mutacje konkretnych genów, np. celiakii. Badania DNA mają zastosowanie również w kryminalistyce, gdzie wykorzystywane są do identyfikacji ofiar, poszukiwania osób zaginionych, a nawet wykrywania sprawców różnych przestępstw.

Oceń

Data publikacji: 10/10/2018, Data aktualizacji: 10/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.