Badania w ciąży - jak się do nich przygotować?

Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?

Jak się przygotować do badań w ciąży, Czym grozi niewykonywanie badań w ciąży, Jakie badania dodatkowe można wykonać w ciąży, Kiedy otrzymuje się wyniki badań w ciąży

Badania w ciąży powinna wykonywać każda kobieta, której zależy na zdrowiu swoim i noszonego pod sercem maluszka. W Polsce badania w ciąży są refundowane, dlatego ciężarna nie musi za nie płacić z własnej kieszeni. Wystarczy jedynie skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Jak się przygotować do badań w ciąży?
Czym grozi niewykonywanie badań w ciąży?
Jakie badania dodatkowe można wykonać w ciąży?
Kiedy otrzymuje się wyniki badań w ciąży?

Jak się przygotować do badań w ciąży?

Do badań w ciąży należy się przygotowywać tak samo, jak w przypadku „normalnego” stanu. Do morfologii, analizy poziomu glukozy i krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo, inne badania z krwi tego nie wymagają. Przed USG należy opróżnić pęcherz moczowy, tak aby nie zasłaniał obrazu podczas badania i dziecko było dostatecznie widoczne.

Czym grozi niewykonanie badań w ciąży?

Nie ma żadnych sankcji prawnych czy finansowych dla kobiet, które unikają badań w ciąży. Mogą zagrażać tylko sobie i swojemu dziecku. Brak badań może przyczynić się do niewykrycia wielu schorzeń matki, jak i dziecka, które mogą okazać się problematyczne przy porodzie. Badania mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia – jeśli kobieta ich unika, musi się liczyć z trudnym porodem, nagłym cięciem czy problemami zdrowotnymi dziecka.

Jakie badania dodatkowe można wykonać w ciąży?

Dodatkowe badania prenatalne w ciąży można wykonać w celu upewnienia się co do zdrowia dziecka. Są to badania nieinwazyjne i inwazyjne, które wskazują prawdopodobieństwo występowania chorób genetycznych. Są one refundowane u kobiet, które ukończyły 35 rok życia lub w ich rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych. Można zdecydować się ponadto na dodatkowe USG 3D, podczas którego można obserwować dziecko z fascynującej perspektywy.

Kiedy otrzymuje się wyniki badań w ciąży?

Wyniki badań w ciąży otrzymuje się w sposób standardowy – mogą być wydawane od razu po zakończeniu badania, jak w przypadku USG. Na badania krwi czy analizę moczu należy czekać maksymalnie do kilku dni roboczych, podobnie w przypadku badań mikrobiologicznych. Ciąża nie ma żadnego wpływu na to, jak szybko pacjentka otrzyma wyniki swoich badań.

Oceń

Data publikacji: 31/01/2020, Data aktualizacji: 10/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.