Badania prenatalne to sposób na wykrycie wszelkich wad rozwojowych płodu jeszcze w czasie życia płodowego. Pomimo ich powszechności wiele kobiet wciąż boi się tego typu badań. Podpowiadamy, dlaczego lęk przed nimi jest nieuzasadniony, a badania warto wykonać, chociażby dla własnego spokoju.
Jak wyglądają badania prenatalne?
Badania prenatalne – rodzaje?
Badania prenatalne – kto powinien je wykonać
Badania prenatalne – cena
Wygląd badań prenatalnych zależy od ich rodzaju. Podczas przeprowadzania tak zwanych badań inwazyjnych lekarz może wykonać tak zwaną aminopunkcję, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego prosto z pęcherza płodowego. W przypadku podejrzenia wad wrodzonych u dziecka, przyszła mama może zostać skierowana na takie badania jak biopsja kosmówki, jednak w zwykłych przypadkach badania prenatalne bywają mniej inwazyjne. Przykładowo badanie nazywane genetycznym USG polega jedynie na dokładnym zbadaniu ultrasonograficznym naszego malucha.
Istnieje kilka rodzajów badań dziecka w łonie matki. Spośród nich można wymienić takie badania prenatalne jak:
Badania prenatalne to badania, którym powinna się poddać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Jednakże szczególnie polecane są tym przyszłym mamom, które przekroczyły 35 roku życia, w ich rodzinach występowały choroby genetyczne lub zostały one zapłodnione za pomocą metody in vitro.
Kobiety, które chcą poddać się badaniom prenatalnym tylko dla własnego spokoju, muszą przygotować się na koszta od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jednakże istnieje specjalny program NFZ, który refunduje badania prenatalne kobietom, które znalazły się w podwyższonej grupie ryzyka.
Data publikacji: 20/09/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021