Badania prenatalne to badania, które wykonuje się u płodu jeszcze w czasie ciąży. Dzięki nim można dokładnie zbadać dziecko przed narodzeniem. Najczęściej rodzice uzyskują po ich wykonaniu spokój, że maluch rozwija się prawidłowo. Jeśli coś jest nie tak – lekarze mają szansę, żeby przygotować się do narodzin i zaplanować plan leczenia, a czasami nawet zacząć je w łonie matki.
Ten rodzaj badań prenatalnych pozwala określić ryzyko, z jakim u dziecka występuje jakaś wada wrodzona, nieprawidłowość. Jeśli jest ono wysokie, rodzice mogą zdecydować się na badania diagnostyczne.
Badania prenatalne przesiewowe to przede wszystkim USG (również połączone z badaniem krwi, np. test PAPP-A) oraz nowoczesna badania genetyczne, w których analizuje się wolne płodowe DNA (np. test SANCO).
Diagnostyczne badania prenatalne pozwalają postawić diagnozę, zdiagnozować jakąś wadę wrodzoną. Do tego typu badań należą m.in. amniopunkcja czy biopsja kosmówki – w ich czasie pobierany jest materiał. Pobrany podczas amniopunkcji płyn owodniowy wykorzystuje się na przykład do badania kariotypu.
Nawet w sytuacji, gdy przesiewowe badania prenatalne wskazują na podwyższone ryzyko wady, badania diagnostyczne rzadko ją potwierdzają. Jeśli jednak okaże się, że coś jest nie tak i uda się wychwycić nieprawidłowość – możliwe stanie się odpowiednie przygotowanie, a czasem nawet leczenie jeszcze w ciąży (np. wady serca).
Data publikacji: 22/10/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021
Dodaj komentarz