Mało kto zdaje sobie sprawę, że badania prenatalne to tak naprawdę wszystkie badania pozwalające sprawdzić san zdrowia dziecka jeszcze na etapie ciąży (również USG). Dzięki nim większość rodziców uzyskuje spokój. A w przypadku obecności nieprawidłowości? Pojawia się niepowtarzalna szansa, by zadbać o dziecko, a czasem nawet leczyć je w łonie matki. Oto 3 istotne fakty na temat badań prenatalnych.
Prenatalne badania przesiewowe służą wskazaniu, czy istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i jak bardzo jest ono wysokie. Są to między innymi test PAPP-A, różne rodzaje USG i badania typu NIPT (wolnego płodowego DNA). Jeśli wyniki tych badań wskazują, że coś może być nie tak, rozważa się realizację badań diagnostycznych (na ich podstawie stawia się diagnozę).
Dla ogromnej większości rodziców badania prenatalne są okazją, żeby odetchnąć z ulgą i pozbyć niepotrzebnych nerwów. Ich wyniki najczęściej pokazują bowiem, że dziecko rozwija się prawidłowo. Źródła naukowe mówią, że 97-98% rodzi się bez wady wrodzonej [1].
Dzięki temu jeszcze na etapie ciąży można wykryć wiele wad, co pozwala zadbać o dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe. Co więcej, duża liczba wad często występuje spontanicznie, a więc niezależnie np. od wieku kobiety.
Źródło:
[1] M. E. Norton, Genetyka i diagnostyka prenatalna, [w:] P. W. Callen, Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, red. R. Dębski, t. 1. Wrocław 2010, s. 28.
Data publikacji: 12/11/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021
Dodaj komentarz