Badania genetyczne po poronieniu

Do czego są potrzebne badania genetyczne po poronieniu, Jak wyglądają badania genetyczne po poronieniu, Czy badania genetyczne po poronieniu są inwazyjne, Badania genetyczne po poronieniu - czy bolą

Poronienie to ciężki czas dla kobiety i mężczyzny, którzy czekali na nadejście na świat potomka. Niestety stosunkowo duży odsetek ciąż kończy się przedwcześnie, szczególnie w okresie pierwszych miesięcy ciąży. Warto wykonać badania genetyczne po poronieniu, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny utraty ciąży.

Do czego są potrzebne badania genetyczne po poronieniu?
Jak wyglądają badania genetyczne po poronieniu?
Czy badania genetyczne po poronieniu są inwazyjne?
Badania genetyczne po poronieniu – czy bolą?

Do czego są potrzebne badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu są niezwykle istotne, szczególnie jeśli jest to już kolejna utrata ciąży. Pozwalają ustalić przyczynę poronienia, dzięki czemu zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Rodzice mogą bowiem podjąć leczenie i dzięki temu zabieg wielu problemom w przyszłości, kiedy nadejdzie czas na kolejną ciążę. Badania genetyczne po poronieniu są często jedyną szansą na to, by ustalić płeć dziecka nawet na etapie bardzo wczesnej ciąży i móc zorganizować pochówek.

Jak wyglądają badania genetyczne po poronieniu?

Do badania genetycznego pobiera się materiał pochodzący z poronienia, zwykle są to fragmenty kosmówki. Podczas łyżeczkowania jamy macicy po poronieniu taki materiał genetyczny zabezpiecza lekarz przeprowadzający zabieg, po czym zostaje on przesłany do laboratorium.

Czy badania genetyczne po poronieniu są inwazyjne?

Badania genetyczne po poronieniu nie są inwazyjne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla kobiety. Są pobierane jedynie z materiału pochodzącego z poronienia, który należy usunąć w celu wygojenia się macicy. Zwykle przeprowadza się zabieg łyżeczkowania, podczas którego materiał genetyczny powinien zostać zabezpieczony przez lekarza.

Badania genetyczne po poronieniu – czy bolą?

Badania genetyczne wykonywane po poronieniu są pobierane z materiału poronionego, a więc nie powodują fizycznego bólu u pacjentki. Samo łyżeczkowanie przeprowadzane jest pod znieczuleniem całkowitym, dlatego też kobieta nie pamięta bólu. Może czuć jedynie ból brzucha po zabiegu, co jest normalnym zjawiskiem w takiej sytuacji. Nie ma możiwosci, by wykonać badania genetyczne po poronieniu np. z krwi matki.

Oceń

Data publikacji: 23/08/2020, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.