Według statystyk co piąte dziecko rozpoczynające naukę w 1 klasie szkoły podstawowej nie widzi prawidłowo, a jednocześnie aż połowa dzieci w tym wieku nigdy nie była u okulisty. Czy wiesz, dlaczego warto zrobić badanie wzroku dziecka przed rozpoczęciem szkoły?
Spis treści
Wzrok ma ogromne znaczenie w trakcie nauki czytania, pisania i liczenia. Niedostateczne opanowanie tych umiejętności w na początkowym etapie edukacji, trudno jest potem nadrobić. Dziecko będzie trudniej zrozumieć polecenia pisemne na sprawdzianach, przyswoić wiedzę wymaganą przez nauczycieli. Negatywnie wpłynie to nie tylko na oceny dziecka, ale również na jego samopoczucie i motywację do nauki. Zdarza się, że problemy z nauką diagnozuje się początkowo jako podejrzenie dysleksji. Standardowo kieruje się wtedy kilkulatka do okulisty, aby wykluczyć słaby wzrok jako przyczynę tych kłopotów. A wtedy okazuje się, że np. ma on zaburzony ruch zbieżny oczu. Uczeń, który ma słaby wzrok, słabiej radzi sobie też na lekcjach W-F, np. nie potrafi złapać piłki, trafnie rzucić do celu. Ponadto niektóre wady wzroku najskuteczniej leczy się do 8 roku życia, a niektóre z nich są w tym wieku nieodwracalne.
Takie badanie jest niewystarczające, ponieważ przeważnie polega na sprawdzeniu, czy dziecko widzi symbole na tablicy, czyli ocenia się ostrość wzroku. W gabinecie pediatry nie sprawdza się ruchomości i zbieżności gałek ocznych, zdolności oka do widzenia z różnych odległości, widzenia obuocznego. Kompleksowe badanie wzroku u okulisty trwa co najmniej 30 minut. Ponadto, według badań u 40% dzieci wzrok nie został na bilansie zbadany prawidłowo.
Pierwsza wizyta u okulisty powinna odbyć się, gdy maluszek jest jeszcze słodkim niemowlakiem. Następną kontrolę wzroku zaleca się zazwyczaj po ukończeniu przez dziecko 2 roku życia, a kolejną między 3 a 5 rokiem życia. Potem powinno się odwiedzać okulistę raz na rok. Oczywiście pod warunkiem, że w trakcie badania okulistycznego nie zostaną wykryte nieprawidłowości. Rodzice powinni umówić się na badanie wzroku u dziecka zawsze, gdy zauważą u niego:
Data publikacji: 22/11/2024
Dodaj komentarz