Jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci?

jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci

Autyzm to zaburzenie, które może objawiać się w różny sposób. Niełatwo jest więc go rozpoznać szczególnie u małych dzieci. Jakiekolwiek symptomy u nich są z reguły bardzo subtelne. Rodzicom może być ciężko je rozpoznać, jeśli nie wiedzą, jakie zachowania mogą wskazywać na autyzm. Podpowiadamy więc, jak rozpoznawać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci!

Spis treści:

  1. Objawy autyzmu u małych dzieci – jak rozpoznać?
  2. Objawy autyzmu u małych dzieci – jak na nie reagować?

Objawy autyzmu u małych dzieci – jak rozpoznać?

Pierwsze charakterystyczne objawy autyzmu pojawiają się z reguły dopiero w wieku przedszkolnym. U młodszych dzieci pojawić mogą się jedynie subtelne symptomy. Niektóre z nich pojawiają się już u niemowląt. U tak małych dzieci o autyzmie świadczyć może:

  • Brak lub niewielkie zainteresowanie osobami przebywającymi w otoczeniu dziecka
  • Brak prób nawiązywania kontaktu wzrokowego
  • Brak gaworzenia po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia
  • Brak jakichkolwiek prób zwrócenia na siebie uwagi

Zobacz również: Najlepsze badania genetyczne w kierunku autyzmu

Objawy autyzmu u małych dzieci – jak na nie reagować?

Objawy autyzmu u małych dzieci są na tyle subtelne, że nie zawsze da się je jednoznacznie zdiagnozować. Warto jednak zgłosić się do lekarza, jeśli zauważyliśmy je u naszego dziecka. Diagnostyka może nie będzie prosta, ale jej tak szybkie rozpoczęcie znacznie przybliży nas do skutecznej terapii. Udajmy się więc z dzieckiem do pediatry, który w razie potrzeby skieruje nas dalej.

Właściwa diagnostyka zaburzeń ze spektrum autyzmu z reguły odbywa się w specjalistycznych poradniach. Tam spotkacie się z takimi specjalistami jak psychiatra, psycholog, pedagog czy logopeda. Porozmawiają oni z Wami na temat pojawiających się objawów i poobserwują dziecko w różnych sytuacjach. Mogą także poprosić Was o opinie na temat dziecka ze szkoły lub przedszkola, dlatego warto mieć przygotowane tego typu dokumenty.

W trakcie diagnostyki autyzmu konieczne może być także przeprowadzenie kilku badań. U wielu dzieci przeprowadzane jest badanie neurologiczne oraz badanie wzroku i słuchu. Polecane jest również przeprowadzenie badania genetycznego na autyzm. Dzięki niemu wykryć możemy zmiany w genach, które są powiązane z autyzmem. Wynik takiego badania może przesądzić o diagnozie, dlatego nie warto zwlekać z jego wykonaniem. Badanie genetyczne jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla dziecka.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *