Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

jak uzupełnić kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński jest naturalną metodą planowania rodziny. Dzięki niemu rozpoznawać możemy, czy kobieta jest płodna poprzez obserwację jej cyklu miesiączkowego. Jest ona bardzo prosta – wystarczy odpowiednie obserwacje zapisywać w kalendarzu. Jak to robić? Sprawdź, jak prowadzić kalendarzyk małżeński!

Spis treści:

  1. Na czym polega metoda kalendarzyka?
  2. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Na czym polega metoda kalendarzyka?

Kalendarzyk małżeński, zwany także metodą Ogino-Knausa, to naturalna metoda antykoncepcji. Opiera się ona na założeniu, że obserwacja własnego ciała wystarczy do zaplanowania lub zapobiegania ciąży. Polega ona na obliczeniach fazy cyklu, obserwacji temperatury oraz śluzu szyjkowego w celu wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych.

Aby skorzystać z metody kalendarzyka, musimy skrupulatnie notować daty naszych miesiączek przez przynajmniej sześć miesięcy, a najlepiej cały rok. Dzięki temu dowiemy się, ile dokładnie trwa nasz cykl miesiączkowy. Jeśli trwa on od 25 do 33 dni, to jest on regularny. Możemy więc skorzystać z metody kalendarzykowej. W innych przypadkach metoda ta może być bardzo zawodna i skutkować niechcianą ciążą.

Zobacz również: Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie?

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Kobieta jest najbardziej płodna na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Właśnie wtedy dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania. Wysokie szanse na ciąże ma również dwa dni przed owulacją i dwa dni po niej. To właśnie wtedy należy powstrzymać się od współżycia, jeśli nie chcemy jeszcze spodziewać się dziecka.

Znając długość swojego cyklu miesiączkowego, będziemy mogły wyliczyć, kiedy nasza płodność jest najwyższa. W naszym cyklu może jednak dochodzić do lekkich przesunięć. Warto więc swoją płodność monitorować również za pomocą regularnego mierzenia temperatury ciała. Powinna ona być mierzona zaraz po przebudzeniu jeszcze przed wstaniem z łóżka. W trakcie dni płodnych nasza temperatura skoczy o około 0,2 stopnia Celsjusza. Regularnie notując pomiary w kalendarzyku, z łatwością zauważymy ten skok.

W monitorowaniu płodności pomoże nam również obserwacja śluzu szyjkowego. Jej wyniki również powinny być zapisywane w kalendarzyku. W trakcie dni płodnych będzie on rozciągliwy, przejrzysty i płynny. Z kolei w dni niepłodne Twój śluz będzie lepki, gęsty i mętny. Wygląd śluzu badać powinnaś podczas każdej wizyty w toalecie za pomocą umytej dłoni lub papieru toaletowego.

Oceń

Data publikacji: 11/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *