Ból nóg, to jeden ze skutków ubocznych występujących przy stosowaniu antykoncepcji. Jeśli przyjmujesz tabletki hormonalne i odczuwasz ból nóg, albo zauważyłaś, że jedna z Twoich łydek jest większa od drugiej – nie lekceważ tego. To może być pierwszy objaw zakrzepicy.
Spis treści:
Bóle nóg w trakcie antykoncepcji mogą świadczyć o zakrzepowym zapaleniu żył. Jest to bardzo groźne powikłanie, które może skończyć się zatorem płucnym (oderwaniem się skrzepliny, która wędruje w układzie naczyniowym i zamyka światło naczynia), udarem niedokrwiennym, niedowładem, a nawet zgonem [1].
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej związane jest z ryzykiem powstawania zakrzepów krwi. Zgodnie z danymi WHO ryzyko zakrzepicy rośnie 3-6 razy u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną [2].
Warto podkreślić, że objawy charakterystyczne dla zakrzepicy ujawniają się tylko u ok. połowy chorych. U reszty pacjentów albo przebiega ona zupełnie bezobjawowo, albo objawy te są na tyle skąpe, że trudno je zauważyć. Nierzadko pacjent dowiaduje się o swojej chorobie dopiero, gdy wystąpią powikłania, np. zator płucny. Do objawów zakrzepicy, oprócz wspomnianego bólu nogi należą:
– zwiększenie obwodu kończyny (opuchlizna),
– zmiany zabarwienia skóry nogi na sinoczerwony,
– wrażliwość na dotyk,
– zwiększenie ucieplenia skóry nogi.
Estrogeny zawarte w antykoncepcji hormonalnej pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Jednocześnie wzrasta stężenie fibrynogenu we krwi o 10–20%. Fibrynogen jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To właśnie dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony mówi się, że może powodować zakrzepicę [1].
Jeśli występują u Ciebie skutki uboczne antykoncepcji, zwłaszcza te związane z bólem i puchnięciem nóg oraz dusznościami w klatce piersiowej, powinnaś zgłosić się do lekarza i jednocześnie sprawdzić czy masz genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Dzięki badaniu dowiesz się, czy stosowana przez Ciebie antykoncepcja jest odpowiednia.
Co ważne, przy trombofilii wrodzonej związanej m.in. z mutacją czynnika V Leiden ryzyko zakrzepicy rośnie aż 100-krotnie, dlatego zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego trombofilia wrodzona jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej [3].
Profilaktyka zakrzepicy polega w głównej mierze na eliminowaniu czynników ryzyka rozwoju choroby, takich jak:
– częste podróże,
– operacje,
– długie unieruchomienie,
– palenie papierosów.
W uniknięciu zakrzepicy może pomóc: zdrowa dieta, ruch czy zerwanie z nikotynowym nałogiem. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej duże znaczenie ma wywiad ginekologa przeprowadzony z pacjentką oraz skierowanie jej na badania w kierunku krzepliwości krwi przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania ciąży. Ważne jest by była skuteczna i odpowiednio dobrana i, co najważniejsze, bezpieczna dla Twojego zdrowia. Aby tak było, istotne jest wykonanie badań przed rozpoczęciem jej stosowania, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych takich jak ból nóg, który może być pierwszym objawem zakrzepicy.
Źródła:
1. T. Pertyński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. [W:] Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej. Analiza przypadków w ginekologii, s. 38.
2. M. Frołow:Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica żylna, zakrzepica.mp.pl
3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. „Ginekol Pol.”, 3/2014, 85, 234-239.
Autor: badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: 123rf
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 17/07/2019, Data aktualizacji: 30/05/2022
Dodaj komentarz