Antykoncepcja a zator płucny – ryzyko i profilaktyka

antykoncepcja zator płucny

Zator płucny jest jednym z najgroźniejszych następstw zakrzepicy żył głębokich. Może on stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Niestety może on pojawić się na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, jeśli przy jej stosowaniu nie dbamy o siebie wystarczająco. Sprawdź, jak antykoncepcja może doprowadzić do zatoru płucnego i jak temu zapobiec!

Spis treści:

  1. Zator płucny jako skutek uboczny antykoncepcji
  2. Antykoncepcja – zator płucny jako następstwo zakrzepicy
  3. Zator płucny – jak go uniknąć przy stosowaniu antykoncepcji?

Zator płucny jako skutek uboczny antykoncepcji

Zator płucny to mechaniczne zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnicy płucnej, które prowadzi do znacznego utrudnienia przepływu krwi z serca do płuc. Objawia się to bólem w klatce piersiowej, przyspieszonym oddechem, dusznościami i suchym napadowym kaszlem.

Zator płucny nie jest bezpośrednim powikłaniem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może ona jednak prowadzić do rozwoju zakrzepicy, a w jej następstwie pojawić się może zator płucny.

Antykoncepcja – zator płucny jako następstwo zakrzepicy

W antykoncepcji hormonalnej znajdują się hormony zwane estrogenami, które wpływają na układ krzepnięcia poprzez pobudzanie go do pracy. Dodatkowo prowadzą one do wzrostu stężenia fibrynogenu – białka niezbędnego do formowania skrzeplin. W wyniku tego ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta nawet trzykrotnie w porównaniu z kobietami, które nie korzystają z tego rodzaju antykoncepcji.

Jako następstwo zakrzepicy pojawić może się zator płucny, który wynika z przemieszczenia się skrzeplin z żył do krążenia płucnego.

Zobacz również: Antykoncepcja hormonalna: korzyści i potencjalne ryzyka

Zator płucny – jak go uniknąć przy stosowaniu antykoncepcji?

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skutecznym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży. Nie należy więc z niej rezygnować w obawie przed zatorem płucnym. Zamiast tego lepiej zastosować odpowiednią profilaktykę, która pozwoli uniknąć takich skutków ubocznych.

Podstawową formą profilaktyki w przypadku stosowania powinno być wykonywanie badań profilaktycznych. Co roku należy przeprowadzić badania na krzepliwość krwi, a jednorazowo warto wykonać także badanie w kierunku genetycznej skłonności do powstawania zakrzepów (trombofilii wrodzonej). W ramach profilaktyki warto także zrezygnować z palenia tytoniu i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Pamiętajmy także o regularnych przerwach w pracy siedzącej.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *