Każde dziecko może uczulić się na dowolny artykuł spożywczy, a liczba małych alergików rośnie na całym świecie. Czasem problem dotyka więcej niż jedno dziecko w rodzinie. Jak radzić sobie z alergiami pokarmowymi u dzieci, gdy objawy stają się coraz bardziej widoczne?
Spis treści
Alergolog opiera postawienie diagnozy na szczegółowym wywiadzie z opiekunami dziecka. Dlatego muszą oni uważnie obserwować, kiedy występuje reakcja alergiczna u dziecka. W celu potwierdzenia podejrzeń lekarz przeprowadza:
Dodatkowo lekarz może zalecić tymczasową eliminację podejrzanych alergenów z diety. Jeśli objawy ustąpią i wrócą po ponownym spożyciu danego produktu, oznacza to, że jest on przyczyną reakcji alergicznej.
Alergia pokarmowa może dawać o sobie znać na wiele sposobów i w różnym nasileniu. Może to być wysypka, nudności i wymioty, biegunka, obrzęk ust, języka i twarzy, wstrząs anafilaktyczny. Niepokojące symptomy mogą wystąpić od razu po spożyciu alergenu lub dopiero po kilku godzinach. Kluczowe jest kontrolowanie, co je dziecko. Najlepiej podawać mu głównie domowe posiłki, których skład jest pewny. O alergii trzeba też poinformować inne osoby, które opiekują się alergikiem, np. dziadków, nauczycieli. Czasami nie udaje się ustalić, co wywołuje alergię pokarmową u dziecka lub całkowicie wyeliminowanie tego produktu z diety jest trudne. Wtedy lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz odczulanie.
Reakcje alergiczne są zazwyczaj łagodne. Wysypka może swędzieć, więc trzeba pilnować, aby dziecko się nie drapało. Dyskomfort można zmniejszyć dzięki zastosowaniu emolientów oraz maści sterydowych (na receptę). Dziecku z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego trzeba podawać probiotyki, a w przypadku biegunki lub wymiotów – zadbać o odpowiednie nawadnianie. W przypadku podejrzenia wstrząsu anafilaktycznego trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. Można go rozpoznać, gdy objawom alergii (wysypka, duszność, bóle brzucha, obrzęk) towarzyszy spadek ciśnienia tętniczego krwi.
Data publikacji: 20/03/2025
Dodaj komentarz