Kalendarz rozwoju dziecka: Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

co potrafi 9 miesięczne dziecko

Kiedy dziecko ma 9 miesięcy, jego rozwój nabiera tempa. W tym czasie zaczyna nie tylko lepiej kontrolować swoje ciało, ale także lepiej komunikować się z otoczeniem. Jakie umiejętności zdobywa maluch na tym etapie? Przeczytaj, co potrafi 9 miesięczne dziecko.

Co potrafi 9 miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny

9 miesięczne niemowlę już dość dobrze panuje nad swoim ciałem. Potrafi już samodzielnie usiąść i siedzieć stabilnie, a nawet raczkuje i próbuje wstawać przy meblach. Niestety nadal nie umie usiąść z pozycji stojącej, więc trzeba mu w tym pomóc. 9 miesięczne dziecko potrafi już sprawnie chwytać małe przedmioty (za pomocą kciuka i palca wskazującego) i przekładać je z ręki do ręki. Umie też włożyć mniejszy kubeczek do większego, przesuwać i obracać elementy w zabawkach, wkładać klocki do pojemnika, przewrócić kartkę w książce dla dzieci. Jest to doskonały moment na naukę samodzielnego jedzenia łyżeczką. Maluszek w tym wieku bardzo lubi ruch w każdej formie: wspinanie, czworakowanie, huśtanie na huśtawce.

Co potrafi 9 miesięczne dziecko? Rozwój umysłowy

9 miesięczne dziecko z łatwością nawiązuje kontakt z najbliższymi osobami (np. z rodzicami) i chętnie się z nimi bawi. Wobec obcych ludzi może być bardzo nieufny i bardzo stresuje go nawet kilkuminutowe rozstanie ze stałym opiekunem (przeważnie jest nim matka). Jest to okres, w którym dziecko może być bardzo zainteresowane swoim odbiciem w lustrze. Nadal nie potrafi jednak zrozumieć, że to ono się w nim odbija. To czas, w którym brzdąc zaczyna bardziej interesować się książkami dla dzieci i wskazywać ilustracje palcem wskazującym. Szybko uczy się też naśladowania różnych gestów (np. przesyłanie buziaków) i lubi się tak bawić. Z uwagą obserwuje też spadające przedmioty i celowo je upuszcza. Rozumie już też proste polecenia, np. daj, nie wolno.

Co zrobić, gdy 9 miesięczne dziecko nie raczkuje lub nie naśladuje gestów?

Niektóre niemowlęta po prostu pomijają ten etap i nie przeszkadza im to w  nauce wstawania, a potem chodzenia. Natomiast inne maluszki zaczynają raczkować trochę później. Jeżeli dziecko sprawnie pełza co całym mieszkaniu, potrafi samo usiąść i siedzieć oraz próbuje wstawać przy meblach, to prawdopodobnie rozwija się prawidłowo. Natomiast nie powinno się zwlekać z wizytą u pediatry lub fizjoterapeuty, jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie usiąść i siedzieć stabilnie (z podparciem), tylko np. osuwa się na boki. Powodem do niepokoju jest także:

  • brak zainteresowania otoczeniem,
  • brak naśladowania gestów,
  • niereagowanie na swoje imię.
Oceń

Data publikacji: 14/03/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *