Chrapanie u niemowlaka nie zawsze wymaga leczenia, jednak konieczne jest odnalezienie przyczyny tej dolegliwości oraz sprawdzenie jej wpływu na dziecko. W artykule przedstawimy przyczyny chrapania oraz jego potencjalne skutki. Wyjaśnimy też jak można je leczyć.
Spis treści
Jeżeli niemowlę chrapie od czasu do czasu lub tylko przez kilka dni, to nie trzeba się tym martwić. Dziecko może chrapać na skutek zmęczenia, zbyt suchego powietrza w sypialni lub kataru. Kilkudniowe chrapanie u dziecka nie wpłynie na jego rozwój. Problem pojawia się, gdy pojawia się ono kilka razy w tygodniu i przez dłuższy czas.
Przyczyną częstego chrapania może być:
Częste chrapanie powoduje dostarczanie do mózgu dziecka mniejszej ilości tlenu, a także zaburza krążenie krwi. Może to spowodować spowolnienie rozwoju intelektualnego i fizycznego maluszka. Zwiększa też ryzyko bezdechu sennego.
Podstawą właściwego leczenia chrapania u niemowlaka jest ustalenie, z czego ono wynika. W tym celu rodzice dziecka otrzymują od lekarza skierowania do różnych poradni specjalistycznych, między innymi laryngologicznej, neurologicznej oraz alergologicznej. Czasami wykonuje się też badanie polisomnograficzne. Po ustaleniu przyczyny omawianej dolegliwości, lekarz może zdecydować między innymi o:
Natomiast przy wiotkości krtani zazwyczaj zaleca się tylko regularne kontrole lekarskie, ponieważ problem ten zazwyczaj znika samoistnie maksymalnie do 2. roku życia. Wiotkość krtani leczy się w praktyce tylko wtedy, gdy nie zniknie w wyznaczonym czasie, lub np. utrudnia oddychanie i jedzenie. Likwiduje się ją przez podcięcie więzadeł nalewkowo-nagłośniowych wraz z usunięciem nadmiaru tkanki śluzowej. Przy bardzo dużych problemach z oddychaniem może być konieczne wykonanie tracheostomii.
Data publikacji: 21/02/2025
Dodaj komentarz