Dbamy o zdrowie rodziny: Badania profilaktyczne, które warto wykonać u mamy, taty i dzieci

zdrowie rodziny

Zdrowie rodziny ma fundamentalne znaczenie. Poważna choroba u jednego z jej członków wpływa negatywnie na życie wszystkich. Dlatego warto wykonywać badania, które pozwolą wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie i zapobiec ich negatywnym skutkom. Przedstawiamy najważniejsze badania dla całej rodziny.

Dbamy o zdrowie rodziny: badania dla dzieci i dla rodziców

Zdrowie dziecka jest sprawdzane regularnie od samego urodzenia. Pierwsze badania są wykonywane już na oddziale noworodkowym. Następnie do domu rodziców maluszka przychodzi położna oraz pediatra (w ramach wizyt patronażowych). Kolejne kontrole zdrowia dziecka odbywają się w ramach bilansów zdrowia. Oprócz tego u każdego malucha trzeba wykonywać:

  • pełną morfologię krwi oraz badanie moczu – minimum co 24 miesiące,
  • oznaczenie poziomu cholesterolu – dopiero po ukończeniu 2 roku z życia. Badanie to jest bardzo istotne u dzieci z nadwagą lub z rodzinnymi predyspozycjami do nadciśnienia i chorób serca.
  • USG brzucha – raz w roku.
  • badanie kału na obecność pasożytów lub krwi utajonej. Trzeba je powtarzać co roku.
  • badanie stomatologiczne – pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić po pojawieniu się pierwszego zęba i być powtarzana co 6 miesięcy.
  • badanie wzroku – po raz pierwszy po ukończeniu 3 roku życia, a potem co pół roku.

Rodzice także muszą regularnie sprawdzać, czy w ich organizmach nie zaczęła się rozwijać choroba. Muszą oni wykonywać u siebie praktycznie te same badania co u dzieci, ale w ich przypadku pakiet badań trzeba rozszerzyć o:

  • EKG – pierwszy raz po ukończeniu 40 lat, raz w roku.
  • oznaczenie poziomu hormonów tarczycy,
  • badanie prostaty (mężczyźni)
  • USG piersi oraz cytologia (kobiety).

Dbamy o zdrowie rodziny: badania genetyczne kontra zaburzenia w rozwoju dzieci

Czasami wyraźnie widać, że coś przeszkadza dziecku normalnie się rozwijać (np. jest opóźnione umysłowo, ma ataki padaczki lub objawy autyzmu), ale przejawy zaburzeń trudno jest przyporządkować konkretnej chorobie. Rodzice chodzą od specjalisty do specjalisty, a dziecko funkcjonuje coraz gorzej. Zdarza się, że podobne oznaki zaczyna też mieć młodszy brat lub siostra. Co wtedy zrobić? Być może odpowiedź tkwi w genach. Jednak wykonywanie testów na obecność konkretnych nieprawidłowości genetycznych jest czasochłonne i kosztowne. Poza tym to trochę jak szukanie po omacku – jest mało skuteczne. Dlatego warto rozważyć badanie o szerokim zakresie analizy, np. badanie WES, aby od razu sprawdzić DNA dziecka w kierunku wielu chorób genetycznych. Jeżeli nawet badanie nic nie wykryje, to lekarz będzie mógł te wykluczyć zaburzenia, które znajdowały się w jego zakresie. W każdym bądź razie badania genetyczne przyspieszą diagnozę i leczenie dziecka (lub dzieci w przypadku rodzeństwa).

Oceń

Data publikacji: 30/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *