Zdrowa mama to zdrowe dziecko. Jak dbać o siebie w ciąży?

Zdrowa mama to zdrowe dziecko. Jak dbać o siebie w ciąży?

jak dbać o siebie w ciąży

Kobieta już w ciąży może troszczyć się o swoje dziecko. Jej stan zdrowia, dieta oraz styl życia wpływają bezpośrednio na rozwój i samopoczucie płodu. Dlatego musi wiedzieć, jak dbać o siebie w ciąży. W tym artykule przedstawimy krótki poradnik na ten temat.

Jak dbać o siebie w ciąży? Nie przegap terminów badań!

W trakcie ciąży trzeba wykonywać liczne badania. Te ogólne, np. morfologia krwi, pozwalają wykryć problemy zdrowotne u przyszłej mamy, np. niedoczynność tarczycy. Natomiast badania prenatalne mają na celu sprawdzenie, czy płód nie ma chorób genetycznych lub innych wad wrodzonych.  Ocenę rozwoju płodu umożliwia:

Niektóre zaburzenia zdrowotne można leczyć już w macicy albo zaraz po porodzie. Większość z powyższych badań trzeba zrobić w określonym terminie. Przykładowo, próbkę krwi do testu podwójnego należy pobrać między 11 a 13 tygodniem ciąży. A co jeśli kobieta zapomni o terminie tego testu? Wtedy niestety nie powinno się go już wykonywać, ponieważ jego wynik nie będzie wiarygodny. Wyjściem z sytuacji może być wtedy zrobienie badania NIPT.

Jak dbać o siebie w ciąży? Jedz mądrze, nie pij alkoholu i nie zapominaj o aktywności fizycznej

Wartości odżywcze z pożywienia nie tylko odżywiają i budują organizm matki, ale także są przekazywane do macicy i są podstawą rozwoju płodu. Dlatego musi ona uważnie komponować posiłki, aby jeść zdrowe i wartościowe produkty, np. ciemne pieczywo, chude mięso, różnorodne warzywa i owoce, nabiał, owoce morza. Dziecko odczuwa też negatywne skutki spożywania alkoholu. Może się u niego rozwinąć FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy. Do jego objawów należy m.in. nieodwracalne uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Ciężarna powinna ograniczać spożywanie cukru, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do rozwoju cukrzycy lub do nadwagi. Natomiast aktywność fizyczna jest zalecana w ciąży, ponieważ:

  • wzmacnia organizm, co ma duże znaczenie w czasie porodu,
  • zapobiega nadwadze i zaparciom,
  • poprawia krążenie krwi i działanie układu pokarmowego,
  • pomaga na bóle kręgosłupa,
  • poprawia przepływ krwi przez macicę i łożysko.

Przyszła mama powinna rodzaj i intensywność ćwiczeń skonsultować z lekarzem, ponieważ wykonywanie niektórych treningów może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Motywację do ćwiczeń łatwiej jest utrzymać, jeżeli kobieta wybierze sport, który sprawia jej przyjemność. Za bezpieczna aktywność fizyczną w ciąży uznaje się np. spacer, pływanie, jogę.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *