Jak wygląda rodzenie dziecka? Tajemnice porodu naturalnego

Jak wygląda rodzenie dziecka? Tajemnice porodu naturalnego

Jak wygląda rodzenie dziecka? Tajemnice porodu naturalnego

Kobieta, która jest w ciąży po raz pierwszy, powinna wiedzieć, jak wygląda rodzenie dziecka siłami natury. Nie wygląda to tak, jak to pokazują w popularnych filmach i serialach, a zupełnie normalne sytuacje często niepotrzebnie stresują niedoświadczone pacjentki. Nie daj się zaskoczyć!

Jak wygląda rodzenie dziecka: Jak rozpoznać skurcze porodowe i kiedy trzeba jechać do szpitala

Skurcze można uznać za porodowe, gdy występują regularnie co minimum 10 minut, są coraz dłuższe, a ból staje się silniejszy. Jeżeli przyszła mama zamierza rodzić w szpitalu, który jest blisko miejsca zamieszkania, to nie musi natychmiast jechać na porodówkę. Przy pierwszym porodzie szyjka macicy potrzebuje dużo czasu na skrócenie się i pełne rozwarcie. Kobieta może jeszcze wziąć ciepły prysznic, zjeść lekki posiłek i sprawdzić zawartość torby do szpitala. Oczywiście poród może zacząć się odpłynięciem wód płodowych. Dzieje się to u około 10% ciężarnych. W takiej sytuacji kobieta nie może odwlekać wyjazdu do szpitala, ponieważ skurcze bardzo szybko mogą się nasilić, a stan zdrowia dziecka trzeba będzie monitorować. Należy też  sprawdzić kolor wód płodowych. Powinny być bezbarwne lub lekko zabarwione na różowo. Zielone mogą świadczyć o tym, że płód jest zagrożony niedotlenieniem.

Jak wygląda rodzenie dziecka: Etapy porodu

Dużo osób jest przekonanych, że poród dzieli się na 2 części  – czas przed pełnym rozwarciem się szyjki macicy i czas, gdy kobieta odczuwa bóle parte, a dziecko powoli opuszcza jej ciało. Z medycznego punktu widzenia poród ma jednak aż 4 etapy:

  • I etap porodu – od pojawienia się czynności skurczowej do pełnego rozwarcia się szyjki macicy,
  • II etap – to czas od pełnego rozwarcia się szyjki macicy do urodzenia się dziecka,
  • III etap porodu – obejmuje około 10-30 minut po porodzie. Kobieta musi wtedy przeć, aby urodzić łożysko, błony płodowe i pępowinę,
  • IV etap porodu – polega na obserwacji matki w sali porodowej i trwa 2 godziny.

Jak wygląda rodzenie dziecka: Co niepotrzebnie krępuje kobiety w trakcie porodu?

Kobiety w trakcie porodu niepotrzebnie odczuwają skrępowanie z powodu:

  • oddania stolca lub moczu na łóżku porodowym – personel medyczny jest do tego przyzwyczajony, ponieważ to naturalna reakcja organizmu na przeciskanie się dziecka przez kanał rodny i wysiłek związany z parciem,
  • obecności obcych osób na sali porodowej, np. innej rodzącej lub studentów medycyny – na wieloosobowej sali porodowej dba się o zachowanie intymności, są parawany. Na obecność przy porodzie studentów medycyny można się po prostu nie zgodzić, a wyrażoną wcześniej zgodę – w każdej chwili wycofać.

 

Oceń

Data publikacji: 02/12/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *