Planowanie ciąży i badania prenatalne – zapewnij swojemu dziecku najlepszy start

planowanie ciąży i badania prenatalne

Stan zdrowia dziecka w momencie urodzenia w dużym stopniu decyduje o całym jego życiu. Planowanie ciąży i badania prenatalne zwiększają szansę dziecka na zdrowie. Zarówno poprzez zapobieganie chorobom, np. rozszczepowi kręgosłupa, jak i szybkie diagnozowanie tych, które się pojawią.

Dlaczego planowanie ciąży i badania prenatalne to najlepszy prezent dla Twojego dziecka

Planowanie ciąży to możliwość uniknięcia wielu  chorób, a zdrowie to cenny dar. Oczywiście nigdy nie można mieć pewności, że pomimo starań rodziców, u dziecka nie wystąpi np. wada genetyczna. Jednak warto do minimum ograniczyć to ryzyko. O tym, jak to zrobić, napiszemy w dalszej części artykułu. Natomiast badania prenatalne robi się po to, aby szybko wykryć zaburzenia w rozwoju dziecka. Wykonuje się już przecież operacje płodu w macicy, np. w przypadku przepukliny oponowo-rdzeniowej, a także zabiegi chirurgiczne u noworodka (m.in. przy niektórych wadach serca). Niestety nie wszystko da się wyleczyć, ale sama świadomość istnienia choroby ma dużą wartość. Przyszli rodzice mogą skorzystać z opieki psychologa, umówić konsultację z genetykiem czy skontaktować się z personelem hospicjum perinatalnego.

Planowanie ciąży i badania prenatalne – praktyczne wskazówki dla przyszłych mam

Planowanie ciąży

Lekarze zalecają, żeby przyszła mama co najmniej 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem zmieniła swoją dietę na zdrowszą. Już wtedy dobrze jest ograniczyć picie kawy, aby łatwiej było z niej zrezygnować w ciąży. Kobieta powinna jeść dużo warzyw i owoców i produktów uważanych za dobre źródło białka, np. chude mięso i ryby, a ograniczyć spożywanie tłuszczu, cukru i soli. Panie, które chcą niedługo być w ciąży, powinny suplementować: kwas foliowy, jod, witaminę D3, żelazo. Przed ciążą muszą też wykonać szereg badań, a w tym

  • morfologię krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • oznaczenie poziomu glukozy na czczo,
  • oznaczenie poziomu hormonów,
  • Badanie USG narządów rodnych oraz piersi,
  • badanie cytologiczne.

Badania prenatalne w ciąży

W ciąży trzeba zawsze zrobić badanie USG położnicze. Wykonuje się je co najmniej 3 razy w trakcie ciąży. Ginekolodzy zalecają też ciężarnym oddanie próbek krwi do testu PAPPA oraz oznaczenia beta hCG w krwi. Na tej podstawie można obliczyć niebezpieczeństwo wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau lub zespołu Edwardsa. W przypadku, gdy wyniki badań są nieprawidłowe, lekarz zaleca przeważnie przeprowadzenie amniopunkcji. Przyszłe mamy boją się tego badania, ponieważ wiąże się ono z niewielkim ryzykiem powikłań. Dlatego coraz więcej z nich decyduje się na bezpieczne badania DNA płodu, np. NIFTY pro, ponieważ są praktycznie tak samo czułe jak amniopunkcja (w zakresie badania), a nie ma po nich groźnych następstw.

Oceń

Data publikacji: 02/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *