Noworodek i pies w domu - jak to przetrwać i nie zwariować?

Noworodek i pies w domu – jak to przetrwać i nie zwariować?

noworodek i pies w domu

Reakcja psa na pojawienie się dziecka może być bardzo różna. Zwierzę może okazywać radość i ekscytację, pozornie nie zauważać nowego członka rodziny albo niestety utrudniać opiekę nad maleństwem. Noworodek i pies w domu mogą stworzyć zgrany team, ale trzeba stworzyć im do tego odpowiednie warunki.

Noworodek i pies w domu – dlaczego zwierzę źle się zachowuje?

Pies może przeszkadzać przy codziennej pielęgnacji dziecka z wielu powodów: z ciekawości, braku zrozumienia, zazdrości. Zwierzę często nie wie co zrobiło źle i dlaczego opiekun się tak denerwuje. Nie rozumie, że nie może lizać noworodka po buzi. Przecież chciał okazać akceptację. Nie wie czemu nagle nie wolno mu spać na łóżku w sypialni. Za to szybko zauważa, że skończyły się długie spacery do lasu i zabawy szarpakiem. Może reagować na to np. nachalnym domaganiem się uwagi, powarkiwaniem, wyciem, załatwianiem potrzeb fizjologicznych w pomieszczeniach.

Noworodek i pies w domu – co zrobić, aby psiak nie sprawiał problemów?

Pies nie będzie sprawiał kłopotów po pojawieniu się noworodka w domu, gdy:

  • nie zapomnimy o zaspokojeniu jego potrzeb,
  • odpowiednio wcześniej wprowadzimy konieczne zmiany,
  • jeszcze przed urodzeniem się dziecka przyzwyczaimy go do nowych bodźców.

Psie potrzeby to nie tylko pełna miska i szybkie “siusiu” w ogrodzie

W rodzinie, w której nie ma jeszcze dzieci, zwierzę może zazwyczaj liczyć na sporo zabawy z opiekunami, długie spacery i wiele czułości. Oczywiście czas dla psa kurczy się gwałtownie, gdy w domu pojawia się noworodek. A potrzeby psa się nie zmieniają. Pozbawiony pieszczot i zabawy zwierzak czuje się odtrącony, a w maluszku może widzieć intruza, który zabrał mu uwagę opiekunów. Jak temu zaradzić? Jeszcze w trakcie ciąży trzeba stopniowo odzwyczajać psa od bycia ciągle blisko opiekunów. A porodzie nie można zapominać, że zwierzę musi czuć się dobrze w rodzinie. Trzeba codziennie znaleźć czas dla pupila, np. na zabawę piłeczką, szarpakiem. Koniecznie trzeba nagradzać właściwe zachowanie psa, np. reagowanie na komendę: zostaw, gdy zaciekawi go smoczek maluszka.

Zobacz również: Nocny kaszel u niemowlaka – poznaj jego przyczyny

Noworodek to dodatkowe zakazy i nakazy dla psa oraz nowe bodźce

Przyszli rodzice powinni szybciej zastanowić się, jakie nawyki pupila mogą być kłopotliwe po porodzie. Niezbędne zmiany należy wprowadzić stopniowo, ale jeszcze długo przed przywiezieniem noworodka do domu. Pies nie może kojarzyć nowych zakazów i nakazów z pojawieniem się nowego członka rodziny. Płacz dziecka początkowo może niepokoić psa, ponieważ nie potrafi go zrozumieć, a uszy psa są bardziej wrażliwe na dźwięki. Zapach kosmetyków dla niemowląt jest dla ludzi przyjemny, ale dla zwierząt niekoniecznie. Psu łatwiej będzie to zaakceptować, gdy wcześniej będzie miał okazję przebywać blisko niemowląt lub małych dzieci.

 

 

 

Oceń

Data publikacji: 13/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *