Emocje w ciąży, czyli od czego zależy nastrój przyszłej mamy?

emocje w ciąży

Zakłada się, że kobieta w ciąży powinna tryskać radością. Jednak emocje w ciąży zależą od wielu czynników. Przeważnie na twarzy przyszłej mamy raz widać radość, a za chwilę smutek i lęk. Wyjaśniamy, dlaczego kobiety ciężarne mają takie huśtawki nastrojów.

Emocje w ciąży a hormony

To hormony mają największy wpływ na stan emocjonalny kobiety w ciąży. Szczególne znaczenie ma tu estrogen i progesteron. Ten pierwszy sprawia, że kobieta czuje się dobrze i pozytywnie postrzega świat. Jest wtedy pełna radości, a świat widzi w kolorowych barwach. Z kolei progesteron działa wręcz odwrotnie. W zależności od jego poziomu i sytuacji, w której się znajduje, kobieta odczuwa spokój albo smutek, a nawet może być rozdrażniona. Stężenie tych hormonów znacznie wzrasta w ciąży i ciągle się zmienia w ciągu doby, a mózg kobiety reaguje na to huśtawką emocjonalną.

Zobacz również: Porady dla przyszłych mam: radzenie sobie ze stresem w ciąży

Co jeszcze wpływa na emocje w ciąży?

Emocje w ciąży są kształtowane przez wiele dodatkowych czynników. Bardzo duże znaczenie ma sytuacja osobista i zawodowa ciężarnej. Z pewnością stan psychiczny kobiety w zaplanowanej ciąży i w stabilnej sytuacji zawodowej będzie lepszy niż pani, która nie chciała mieć dzieci, a obawia się utraty pracy po urlopie macierzyńskim. Na emocje w ciąży mają wpływ rokowania co do przebiegu ciąży i porodu. Trudno jest zachować optymizm, jeżeli ciąża jest zagrożona. Niekiedy radość z poczęcia dziecka przeplata się z lękiem przed porodem.

Emocje w ciąży – jak pomóc przyszłej mamie

Dużą ulgę przynosi już samo uświadomienie przyszłej mamie, że wahania nastrojów są normalne w ciąży. Negatywne emocje można zniwelować na wiele sposobów. Rozładowanie nagromadzonego napięcia ułatwia łagodny wysiłek fizyczny. Niektórym pomaga też masaż. Gwałtowne emocje wymagają rozważnej reakcji przyszłego taty. Czasami spokojna rozmowa i cierpliwe wysłuchanie wycisza rozchwianą emocjonalnie kobietę. Lekarstwem jest też sen i wypoczynek, ponieważ ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Rozdrażnienie może wynikać z przemęczenia i ignorowania własnych potrzeb przez przyszłą matkę. Jeżeli kobiecie często towarzyszą negatywne emocje, ma problemy ze snem i trudno jej się skoncentrować — powinna rozważyć konsultację z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o depresji. Ta choroba dotyka około 10-15% kobiet w ciąży, a nieleczona pogarsza nie tylko zdrowie chorej, ale również rozwój psychiczny płodu.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *