Badania genetyczne dla dzieci a częstotliwość ich wykonywania

Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci?

zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci

Badania genetyczne mogą wiele nam powiedzieć o zdrowiu naszych dzieci. Dzięki nim dowiedzieć możemy się o istniejących w genach chorobach oraz predyspozycjach do rozwoju różnego typu zaburzeń. Jakie są wskazania do wykonania tego typu badania? Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badania genetyczne u dzieci – wskazania
  2. Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci
  3. Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci a dostępne testy

Badania genetyczne u dzieci – wskazania

Najważniejsze wskazania do przeprowadzenia badań genetycznych u dzieci to:

  •  Objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
  •  Ataku padaczkowego
  •  Nieprawidłowych cech twarzy lub budowy ciała
  •  Objawów choroby metabolicznej
  •  Wykluczenia istnienia przeciwwskazań do szczepień
  •  Częstego chorowania
  •  Objawów, których przyczynę ciężko jest ustalić

Badanie genetyczne u dziecka wykonać możemy także bez żadnych konkretnych wskazań. Profilaktyczne wykonanie badania pozwoli nam sprawdzić, czy w genach naszego dziecka nie kryje się żadne groźne schorzenie. Wykrycie choroby na tym etapie da nam szanse na wczesne wprowadzenie leczenia, dzięki któremu zatrzymamy jej rozwój.

Zobacz również: Najlepsze badania genetyczne w kierunku autyzmu

Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci

Badanie genetyczne dziecka jest jednorazową procedurą, ponieważ DNA pozostaje niezmienne od narodzin do końca życia. W związku z tym zazwyczaj nie ma potrzeby powtarzania takich testów. Kolejne badania mogą być konieczne jedynie wtedy, gdy początkowe testy obejmowały jedynie wybrane fragmenty DNA. Jeśli jednak pierwsza analiza była szczegółowa i kompleksowa, dodatkowe badania nie będą potrzebne.

Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci a dostępne testy

Wybór badań genetycznych jest szeroki, jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem jest test kompleksowy, który analizuje wszystkie znane geny. Taki test eliminuje potrzebę powtarzania badań genetycznych w przyszłości. Jego wynik będzie ważny przez całe życie naszego dziecka.
Jednym z najczęściej zalecanych testów kompleksowych jest badanie WES. W badaniu tym za pomocą technologii NGS analizuje się wszystkie poznane geny. Do przeprowadzenia badania wystarcza tylko niewielka próbka krwi, co czyni je bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Test ten można wykonać już w drugiej dobie życia dziecka zarówno profilaktycznie, jak i w odpowiedzi na konkretne wskazania.

Oceń

Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *