Każda kobieta przechodzi przez różne etapy miesiączki w trakcie trwania cyklu. To naturalny proces, który przygotowuje Twoje ciało do ewentualnego zapłodnienia. Każda kobieta powinna wiedzieć, jak dokładnie on przebiega. Dzięki temu będzie ona bardziej świadoma zmian, do których dochodzi w organizmie. Sprawdź, przez jakie etapy przechodzisz w każdym cyklu miesiączkowym!
Spis treści:
Faza menstruacji jest pierwszym etapem miesiączki. Rozpoczyna się ona, gdy poziom kobiecych hormonów płciowych spada, co skutkuje złuszczeniem błony śluzowej macicy i jej wydaleniem z organizmu w postaci krwawienia miesiączkowego. Ten etap trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. W tym czasie wiele kobiet może odczuwać nieprzyjemne objawy, takie jak bóle brzucha, wrażliwość piersi czy zmęczenie.
Kolejny etap miesiączki to faza proliferacyjna, która zaczyna się tuż po zakończeniu menstruacji. W tym czasie poziom hormonów zwanych estrogenami zaczyna wzrastać. To sprawia, że błona śluzowa macicy staje się grubsza, przygotowując się na potencjalne zapłodnienie. Wiele kobiet może mieć dobre samopoczucie i więcej energii w tym etapie miesiączki. Pod koniec fazy proliferacyjnej kobieca płodność zaczyna stopniowo wzrastać.
Zobacz również: Ile dni po owulacji występuje miesiączka?
Faza owulacji to najkrótszy etap miesiączki, który trwa zaledwie jeden dzień. Następuje w około 14 dniu cyklu, ale dokładny termin wystąpienia owulacji różnić w zależności od długości cyklu kobiety. W tym czasie pęka pęcherzyk jajnikowy, uwalniając dojrzałe jajo do jajowodu. Jest ono wtedy gotowe do zapłodnienia. Jest to najbardziej płodny czas w cyklu miesiączkowym, dlatego jest to najlepszy czas na współżycie, jeśli staramy się o dziecko.
Ostatni etap miesiączki to faza lutealna. Rozpoczyna się ona od razu po owulacji i trwa do momentu wystąpienia kolejnego krwawienia miesiączkowego. W tym czasie pęcherzyk jajnikowy, z którego uwolniona została komórka jajowa, przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Hormon ten przygotowuje błonę śluzową macicy na możliwe przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli jednak do zapłodnienia nie doszło, to poziom hormonów zaczyna spadać, a ciałko żółte obumiera. W konsekwencji cykl miesiączkowy kobiety zaczyna się od początku.
Data publikacji: 05/05/2024
Dodaj komentarz