9 tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju dziecka. W jego małym organizmie dochodzi wtedy do wielu zmian. Jest to także etap, w którym przyszła mama może doświadczać wielu ciążowych dolegliwości. Sprawdź dokładnie, co dzieje się w 9 tygodniu ciąży!
Spis treści:
- Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży
- Dolegliwości przyszłej mamy w 9 tygodniu ciąży
Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży
W 9. tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już około 3-4 centymetrów długości, co odpowiada wielkości maliny. Jego waga na tym etapie to niespełna 2-3 gramy. Pomimo swojej maleńkiej wielkości, na tym etapie dużo dzieje się w jego rozwoju:
- Rozwój narządów wewnętrznych – serce dziecka bije coraz silniej, a jego struktura staje się coraz bardziej skomplikowana. Płuca, wątroba i trzustka również zaczynają stopniowo się rozwijać.
- Kształtowanie się twarzy – twarz dziecka w 9 tygodniu nabiera bardziej ludzkiego kształtu, a na niej zaczynają się formować nos, usta i oczy.
- Kształtowanie się kończyn – na tym etapie zaczynają kształtować się paluszki. Pojawiają się także przewężenia, z których rozwiną się później łokcie i kolana.
- Rozwój układu płciowego – u dziewczynek rozwinęły się już jajniki, a u chłopców jądra. Płeć dziecka nie może jednak zostać jeszcze określona w badaniu USG.
- Intensywnie rozwija się układ trawienny
- Dziecko zaczyna poruszać się poprzez skurczanie i rozkurczanie drobnych mięśni oraz zginanie ramion. Ruchy te są jednak całkowicie nieodczuwalne dla przyszłej mamy.
Zobacz również: Kalendarz ciąży – 9 tydzień ciąży
Dolegliwości przyszłej mamy w 9 tygodniu ciąży
Choć dla wielu kobiet ciąża jest pięknym doświadczeniem, często towarzyszą jej różnego rodzaju dolegliwości. W 9. tygodniu mogą pojawić się następujące symptomy:
- Nudności i wymioty – mogą one pojawiać się szczególnie po przebudzeniu. Jest to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości w ciąży, za którą odpowiada wzrost hormonów ciążowych.
- Wzmożone zmęczenie – wzrost poziomu progesteronu może prowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia w tym okresie. Kobieta może także odczuwać zwiększoną senność.
- Częste oddawanie moczu – Poszerzanie się macicy i zwiększający się przepływ krwi do narządów miednicy może powodować częstsze wizyty w toalecie.
- Czułość piersi – mogą stawać się bardziej wrażliwe i bolesne, co jest efektem zmian hormonalnych. Na tym etapie możesz już także zauważyć ich niewielki wzrost.
Data publikacji: 30/03/2024
Dodaj komentarz