Antykoncepcja hormonalna może pomóc nam zapobiec niechcianej ciąży. Jest ona bardzo bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym, jeśli zostanie prawidłowo dobrana. W innym wypadku może powodować skutki uboczne. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Sprawdź, jakie są skutki uboczne antykoncepcji!
Spis treści:
Jakie są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej? Jest ich wiele, ale największym jest zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów. Hormony zawarte w antykoncepcji pobudzają pracę układu krzepnięcia, przez co zakrzepy tworzą się dużo szybciej. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są aż trzy razy bardziej narażone na zakrzepicę niż kobiety, które wybrały inną metodę antykoncepcji.
Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 20%. Ryzyko to rośnie wraz z czasem stosowania antykoncepcji, a po jej odstawieniu stopniowo maleje. Decydując się na tę formę zapobiegania ciąży, musimy więc pamiętać o regularnym samobadaniu piersi.
Zobacz również: Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie
Tycie to jeden ze skutków ubocznych przyjmowania antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej. Przyczynia się do tego estrogen. Przyjmowanie tego hormonu spowalnia proces spalania tłuszczu w Twoim organizmie. W konsekwencji nasze ciało nie jest w stanie spalić takiej ilości tłuszczów, jaką mu dostarczamy. Zaczynają więc się odkładać, a to skutkuje przyrostem wagi.
Tyciu w trakcie stosowania antykoncepcji sprzyja także zatrzymanie wody w organizmie. Jest to spowodowane zawartym w antykoncepcji progesteronem, który działa odwadniająco. Twój organizm czuje się odwodniony, więc magazynuje więcej wody w organizmie. W konsekwencji na wadze widzisz dodatkowe kilogramy.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wywołać może także szereg innych skutków ubocznych. Najczęstsze z nich to:
• Bóle głowy często mające charakter migrenowy
• Wymioty i nudności
• Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co prowadzić może do nadciśnienia
• Huśtawki nastrojów
• Problemy skórne, takie jak trądzik lub nadmierne wydzielanie sebum
• Plamienia
• Spadek libido
• Powiększenie gruczołów piersiowych
• Zwiększone ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy
Objawów tych nie należy bagatelizować. Warto porozmawiać o nich z lekarzem i zmienić rodzaj antykoncepcji hormonalnej.
Data publikacji: 01/01/2024, Data aktualizacji: 02/01/2024
Dodaj komentarz