Tycie w ciąży to naturalny proces. Dodatkowe kilogramy to wynik m.in. rosnącego dziecka, powiększającej się macicy czy rosnących piersi. Nie jest to żaden powód do obaw, jeśli nie przebieramy na wadze zbyt szybko. Warto więc kontrolować przyrost ciążowych kilogramów. Jak? Jak ograniczyć tycie w ciąży? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
Kobieta w ciąży tyje od momentu zapłodnienia. Wpływ ma na to nie tylko rosnący płód. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składają się następujące czynniki:
To, ile dokładnie kobieta powinna przytyć w ciąży, zależy od jej BMI. Najwięcej powinny przytyć kobiety z niedowagą (12,5-18 kilogramów). Kobiety z prawidłową masą ciała przybrać na wadze powinny od 11,5 do 16 kg. Ciężarne z nadwagą z kolei tyją 7-11,5 kg. Najmniej w ciąży przytyją kobiety otyłe (5-9 kg).
Zobacz również: Tycie w pierwszym miesiącu ciąży: ile powinnam przytyć?
Zbyt szybkie tycie w ciąży może prowadzić do wielu powikłań. Najczęstszym z nich jest makrosomia płodu, czyli zbyt duża masa ciała dziecka. W takim przypadku z reguły konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Makrosomia płodu wiąże się także z większym ryzykiem rozwoju otyłości u dziecka.
Nadmierne tycie w ciąży może prowadzić również do powikłań u ciężarnej. Może ona być bardziej narażona na rozwój cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego oraz zakrzepicy.
Zobacz również: Nadmierny przyrost wagi w ciąży – co robić?
Każda kobieta powinna zapobiegać nadmiernemu tyciu w ciąży. W tym celu:
Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024
Dodaj komentarz