W ciąży rosnący brzuszek i sucha skóra sprzyjają powstawaniu rozstępów. Ta zmiana ciążowa nie odpowiada żadnej przyszłej mamie, dlatego większość z nich próbuje im zapobiegać. Najlepiej wykorzystać do tego domowe metody. Sprawdź najlepsze naturalne sposoby na rozstępy w ciąży!
Spis treści:
- Jak powstają rozstępy w ciąży?
- Jakie są naturalne sposoby na rozstępy w ciąży?
Jak powstają rozstępy w ciąży?
W ciąży kobieca skóra intensywnie się rozciąga na skutek wzrostu płodu. W konsekwencji zawarte w niej włókna kolagenowe pękają. Nie uszkadza to naskórka, ale powoduje w nim ubytki pod postacią różowych i czerwonych prążków na skórze, które z czasem zaczynają jaśnieć. To właśnie są rozstępy.
To, w którym miesiącu ciąży pojawią się rozstępy, zależy od predyspozycji genetycznych oraz sposobu pielęgnacji skóry. Najczęściej jednak pierwsze prążki na skórze dojrzeć można między 6 a 7 miesiącem ciąży.
Zobacz również: Ciąża a zwierzęta w domu – czy pies lub kot może stanowić zagrożenie dla dziecka?
Jakie są naturalne sposoby na rozstępy w ciąży?
Pojawieniu się rozstępów w ciąży możesz zapobiec poprzez:
- Nawilżanie skóry – nie potrzebujesz do tego drogich kremów. Wystarczy oliwka dla dzieci lub oliwa z oliwek tłoczona na zimno. Dzięki temu Twoja skóra będzie lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Pamiętaj, że smarowanie oliwką przyniesie efekty, tylko jeśli będziesz robić to systematycznie. Najlepiej robić to codziennie rano i wieczorem.
- Stosowanie delikatnego peelingu – najlepiej wykonywać go 1-2 razy w tygodniu w celu złuszczenia martwego naskórka. Domowy peeling możesz wykonać z kawy, soli czy białego cukru.
- Masaż – masując skórę, sprawiasz, że staje się ona bardziej elastyczna. Najlepiej wykonywać go w kąpieli poprzez delikatne, kuliste ruchy dłoni. Możesz użyć do tego oliwki lub kremu. Masować możesz się również za pomocą prysznica poprzez naprzemienne zmienianie temperatury strumienia wody.
- Dieta bogata w składniki odżywcze – z rozstępami musisz walczyć także od wewnątrz poprzez właściwą dietę. Zadbaj, aby była ona bogata w witaminę A, C i E oraz krzem i cynk. Niezbędne składniki odżywcze znajdziesz w awokado, brukselce, fasoli, burakach, orzechach, kaszy gryczanej i pestkach dyni.
- Regularne ćwiczenia – ruch uelastycznia Twoją skórę i poprawia krążenie krwi. Przyszłym mamom najbardziej zaleca się pływanie, jogę, pilates oraz spacery. Jeśli obawiasz się ćwiczeń w ciąży, to porozmawiaj o nich najpierw ze swoim lekarzem. Sprawdzi on, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
Data publikacji: 15/08/2023, Data aktualizacji: 02/09/2023
Dodaj komentarz